Maľované dejiny Bratislavy

Maľované dejiny Bratislavy

História je zvláštna vec. Ako sa vlastne dejiny zaznamenávajú? Akým spôsobom historici zistili, ako sa kedysi žilo? Môžeme veriť kronikárom spred niekoľkých stoviek rokov? Aj také otázky sa môžu pýtať malí čitatelia pri tejto dejepisnej knihe. Má síce v názve Bratislavu, ale opísané historické udalosti sa týkajú celého Slovenska.

Maľované dejiny Bratislavy nie sú iba jednoduchým súhrnom faktov a udalostí. Historik Pavel Dvořák je nielen uznávaný odborník, ale hlavne výnimočný rozprávač. Dejiny v jeho príbehoch ožívajú pomocou drobných epizódiek, útržkov a zaujímavých detailov. Zároveň sa mu darí vykresliť celkový obraz oveľa lepšie ako vymenúvaním dátumov a mien. Jeho rozprávanie má totiž dušu. Mohla by som napísať, že dušou všetkých príbehov sú vlastne rozprávky. A rozprávky patria deťom.

Nenechajte sa ale uniesť magickosťou praveku v úvode knihy. Dejiny v skutočnosti nie sú rozprávka. (Ha!) Naopak, sú plné nespravodlivosti a aj smrti. Pri Bratislave sa strieda jeden boj za druhým, vymieňajú sa vládcovia. Ľudí aj mesto ničia vojny aj morové epidémie.
Nebojte, po každej prekonanej rane, mestu svitne nová nádej. Pretože vždy a všade sa nájdu šťastné udalosti, aj spravodliví a odvážni ľudia. Celá kniha tak vyznieva pozitívne a optimisticky.

Kapitoly sa čítajú s ľahkosťou aj napätím. Z akého živočícha je deťmi objavená obrovská kosť? Čo znamenajú nápisy na keltských minciach? Ako prebieha korunovácia trojmesačného bábätka?  A čo tie vyzy v Dunaji, medvede a vlci preskakujúci po ľadových krách? Ako to dopadlo s mladíkom, ktorý sa vydal s družinou na Devín a večer nemal peniaze na pohostenie? Budú lietadlá letiace v húfoch nad mestom skutočne koniec Bratislavy?

To, čo ma na knihe najviac baví, nie je samotný príbeh mesta. Pavel Dvořák čitateľom ponúka oveľa viac. Práve pohľad na „tvorbu“ a zaznamenávanie dejín ma prekvapil najviac. Autor neustále pripomína, že dejiny píšu ľudia. A ľudia nielen že nie sú neomylný, dokonca občas zámerne prekrúcajú a zatajujú fakty, upravujú kráľovské listiny, ničia sochy nepohodlných hrdinov, premenúvajú ulice a námestia. Niekedy len jednoducho zabudnú, že pod tapetami v paláci sú skryté nádherné gobelíny.
Aby to zdôraznil, historici v jeho príbehoch sa domnievajú, myslia si a nevedia, či je to určite pravda. V závere dokonca praje čitateľom „zdravý úsudok, aby sami vedeli vybrať, čo je správne a čo nie“.

Fascinujúce, čo všetko sa dozviete, keď si ako pevný bod vyberiete jedno mesto a necháte čas dejín odmotávať ako z klbka. Kým odmotávate len trochu – do novoveku a stredoveku – vlákno je ešte pevné a dá sa pekne sledovať. Ale akonáhle sa ponoríte hlbšie, až za starovek, ostane vám len hustá spleť. (Veľmi ma baví ilustrácia časovej osi na začiatku knihy – Ako plynie čas.)

Ach, osviežujúca je táto kniha. Popri všetkých tých encyklopédiách, ktoré vydavateľstvá chŕlia na deti, konečne niečo, čo ich pobáda k zamysleniu. Takto si predstavujem ideálne hodiny dejepisu. Ani sa veľmi nečudujem, že podujatia a výtvarné ateliéry Rozpoviem ti tri príbehy, na základe ktorých kniha vznikla, boli také populárne. Podľa Beáty Husovej, autorky projektu, na rozprávania chodili nielen deti a ich rodičia, ale dokonca aj mládež a seniori.

„Na začiatku bol nápad – priblížiť deťom históriu cez príbehy dejín Braislavy,“ píše v doslove Beáta Husová. Deti si vypočuli príbeh, mohli pozrieť niektoré predmety z depozitára múzea a potom maľovali. „Projekt bol prechádzkou v čase od praveku do polovice 20. storočia. Odkrýval súvislosti a pomáhal orientovať sa v názvoch pravek, starovek, stredovek, novovek…“
Prvým výsledkom bola výstava Maľované dejiny Bratislavy – Deti ilustrujú príbehy Pavla Dvořáka. Do knihy sa potom vybralo viac ako 200 ilustrácií.

Nádherná grafická úprava, na dotyk príjemný papier a nevšedná väzba knihy sú potom už len čerešničkou na torte. Úpravu knihy mal na starosti Jakub Dvořák z Vydavateľstva Rak, domovského vydavateľstva autora, ktoré sa špecializuje na historické knihy. Pozrite si ich ponuku a pokochajte sa aspoň pohľadom na toľkú krásu. (Ja si už šetrím, pretože tieto knihy chcem mať doma.)

Na záver len doplním, že kniha je určená pre deti od 8, ideálne 10 – 15 rokov. Ale dobre prerozprávané časti môžu zaujať aj mladšie deti. Päťročnému pampúchovi som napríklad vybrala príbehy o Márii Terézii a korunovácii. Musím povedať, že knihu si určite užijete najviac, ak si ju budete spolu čítať nahlas. Kľudne aj s tými staršími deťmi.


Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Maľované dejiny Bratislavy 
Text: Pavel Dvořák
Ilustrácie: deti
Vydal: Múzeum mesta Bratislavy, 2015
Strán: 215
ISBN: 9788089636051


1 thought on “Maľované dejiny Bratislavy”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.