Příběhy na doboru noc pro malé rebelky

Příběhy na doboru noc pro malé rebelky

Ťažko sa píše o niečom, čo spôsobilo taký boom, ako Rebelky. V roku 2016 sa dve mladé autorky, Elena Favilli a Francesca Cavallo, rozhodli napísať knihu o stovke žien. Kniha, ktorá by inšpirovala malé dievčatá, aby sa nebáli robiť v živote odvážne a veľké veci. Aby vedeli, že na svete žilo a žije množstvo žien, ktoré prekonali všetky prekážky, aby dosiahli svoj cieľ. Ako veľmi takýto súhrn chýbal, dokazuje aj obrovská popularita projektu ešte pred samotným vydaním knihy.

Keďže kniha bola celosvetový bestseller, niet sa čo čudovať, že aj vydavateľstvá po celom svete rýchlo naskočili na tento trend. Objavilo sa množstvo podobných, horších aj lepších kníh. Skúsim vám vysvetliť, prečo práve Rebelky doma máme radi.

Kniha je v prvom rade inšipráciou. Keďže autorky vybrali čo najväčší počet žien z čo najrôznejších kútov sveta, veku aj oblasti záujmu, priestor na text neostal veľký. Ďalším „obmedzením“ je forma textu. Je to taký (pokus o) beletrizovaný medailónik. Vždy sa snaží porozprávať nejaký príbeh a uviesť pár základných údajov o jednotilvých ženách. Rozsah je 20-30 viet, takže žiadne komplexné životopisy nečakajte.
Tá rôznorodosť je fascinujúca. Nájdete tu mladú nepočujúcu motokrosovú pretekárku, doktorky, pirátky, aktivistky, hudobníčky, političky, surfistku a kráľovné, špiónky a vedkyne,… Skrátka množstvo a množstvo žien, o ktorých ste možno nikdy predtým nepočuli. Keď sme knihou so slečnou pampúchatou listovali, zaujali ju najskôr pirátky a špiónky, pri ďalšom čítaní sme preskočili na kráľovné a baletky. Teraz je jej najobľúbenejšia práve tá pretekárka – Ashley Fiolek. (Vraj aj ona chce motorku. Nepotešila som sa.)

Ilustrácie sú vynikajúce. Autorky sa rozhodli osloviť niekoľko ilustrátoriek z celého sveta, aby im pomohli s portrétmi. To bol geniálny nápad. Veľmi dobre podčiarkuje nosnú myšlienku diverzity v knihe. Jednotlivé obrázky sú tak nápadité, že len kvôli nim budete knihu otvárať určite často. Mimochodom, kniha tak funguje aj ako almanach výnimočných súčasných ilustrátoriek. Dokonca tam nájdete aj Slovenku Martinu Paukovú. Paráda, nie?

Problémom pre mňa bola úroveň textu. Jednotlivé príbehy sú totiž veľmi jednoduché. Príbeh je podávaný ako rozprávka. Ako som písala, je tu snaha o nejakú dejovosť: na začiatku je malé dievčatko, ktoré po niečom veľmi túži, okolie mu v tom bráni, ale nakoniec, po zdolaní mnohých prekážok, dosiahne čo chce. Nie vždy sa to ale podarilo logicky napasovať na jednotlivé osobnosti. Český Albatros odporúča knihu od 6 rokov, slovenský dokonca od 8. To je dosť prestrelené. Svojou naivitou a štruktúrou textu by som knihu zaradila pre vekovú kategóriu od 5 do maximálne 9 rokov.

K tej naivite. Príbehy majú mať pozitívne vyznenie. Opakujem, je to kniha viac inšpiratívna ako náučná. Autorky vynechali akékoľvek negatívne či kontroverzné fakty, prípadne ich len veľmi okrajovo naznačili. V zahraničných recenziách často nájdete napríklad pobúrenie nad Margaret Thatcherovou. Dokonca som sa stretla s tým, že niektorí akční rodičia „nevhodné“ stránky deťom zalepili (čo nie je nič iné, ako cenzúra). V našich končinách môže rezonovať kontroverzia okolo mjanmarskej aktivistky Aun Schan Su Ťij. (Žena, ktorá dostala Nobelovu cenu za mier a dnes, ako politička, toleruje genocídu vo vlastnej krajine.) Tá však prepukla až po napísaní knihy, takže autorky sú v tom nevinne. Ale „cukrovanie“, alebo prinajmenšom pohľad z tej krajšej strany, ostatných životopisov je podľa mňa zámer. Práve preto sa ešte výraznejšie prikláňam k názoru, že kniha je vhodná pre mladších čitateľov. V tom prípade je takýto prístup v poriadku.

Ak ale knihu čítajú staršíe decká, od 10 rokov, je dobré si zistiť o jednotlivých osobnostiach aj tú nemilú pravdu. Každý z nás predsa vie, že nikto nie je perfektný. Že naše konanie, akokoľvek dobre mienené, môže mať aj temné stránky. Zavrhneme všetko dobré, čím nás inšpirovalo konanie napríklad Matky Terezy, len preto, že niektoré jej názory nie sú pre väčšinu úplne okej a cirkev sa vďaka nej nabalila o milíony? Nie.
6ročné dieťa nepotrebuje toto vedieť. Je pre neho ale dôležité poznať ten pozitívny príklad. Staršie áno, ale stále s dôrazom na to, čo je dôležité. Výber „toho dôležitého“ závisí na jednotlivých rodičoch a učiteľoch.

Okrem toho, k výberu kontroverzných osobností sa Francesca Cavallo vyjadrila celkom trefne: „We study men in history even if they were far from perfect … girls are taught to be likeable at all times, and that is one of the strongest limits we place on the leadership of women,“ (z rozhovoru pre theguardian.com).

Aby som tieto moje litánie uzavrela: knihu považujem za must-have pre každé dieťa. Pri čítaní sa totiž dozvie nielen o množstve zaujímavých ľudí, ale aj o stave (minulom aj súčasnom) našej spoločnosti. Zistí, že nie všetko, čo považuje za samozrejmé, také bolo/je vždy a všade. Že ženy na celom svete robili aj robia všetko preto, aby nielen porazili predsudky, ale aj zabezpečili lepší život pre nás všetkých.

P.S: Fakt, ktorý beriem na vedomie, ale nebudem sa mu venovať, je pomerne veľké množstvo chýb, ktoré sú v prekladoch. Na internete si môžete nájsť množstvo výčitiek na túto tému. Keďže som sama gramaticky slepá, pre mňa osobne nemajú až taký vplyv na význam knihy. Aj keď to, samozrejme, nie je okej.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky
Text: Francesca Cavallo, Elena Favilli
Ilustrácie: -
Preklad: Alžběta Franková
Vydal: Albatros, 2018
Strán: 224
ISBN: 9788000050461
HODNOTENIE   8/10
text         ★☆☆
ilustrácie   ★★★
úprava       ★★★
extra        ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.