Septembrové novinky 2017

Septembrové novinky 2017

Síce neskôr, ale som tu s výberom noviniek, ktoré sa objavili na začiatku školského roka. Je vidieť, že vydavateľstvá už začali vyťahovať svoje najväčšie kalibre (lebo vianoce). To sa teda teším, čo ponúkne október.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čitala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 1 roka

 

Čo sa deje na hasičskej stanici (sk, cz)

Svojtka je jednoznačná voľba, čo sa kníh pre najmenších týka. Interaktívne leporelá deti bavia.
Vitajte na hasičskej stanici! Hasičská siréna húka a modré svetlá blikajú. Posádka hasičského vozidla sa pripravuje na zásah. 

 

 

Ako naučiť Eda lietať (sk, cz)

Macurová je na Slovensku už fenomén. Som rada, že konečne niekto robí knihy pre najmenších. A ešte aké pekné!
Macko má nového kamaráta Eda. Edo je síce vták, ale vôbec nelieta. Všade chodí peši. Macko si teda zaumieni, že ho naučí lietať. Vyskúšali to i tamto, no márne. Kto by im tak mohol pomôcť?

 

Co se děje po celý rok (cz)

Pre priaznivcov úžasnej Anne Suess a hľadacích leporel.
Jaro, léto, podzim a zima – Anne Suessová shrnula ve své nádherně ilustrované knize o čtyřech ročních obdobích dění v průběhu celého roku. Kdo najde jehňátko na jarní louce? Kdo zrovna teď staví velkého sněhuláka? 

 

Životný cyklus – Z larvy včela, z kukly motýľ  (sk, cz)

Znova Svojtka, tentokrát pre starších, ale kľudne už od 2 rokov. Séria kníh o premenách v prírode.
Prírodné cykly, cykly života. .. Priučte sa, ako prebieha život včiel a motýľov.

 

Zvířata, kam se podíváš (cz)

Toto je veľmi pekne ilustrovaná kniha. Prehľad zvierat z celého sveta. Na ukazovanie a pomenovanie aj pre tých najmenších.
Ledovcová pole, pouště, prérie, savany, pralesy, louky, hory, města, oceány. Neexistuje jediné místo na naší planetě, kde by nežilo nějaké zvíře. Od těch nejznámějších, jako jsou žirafy nebo žáby, až po ta s prapodivnými jmény.

od 3 rokov

Moja prvá kniha farieb – Montessori – Svet úspechov (sk, cz)

Montessori vlna je v plnom prúde. Táto séria vyzerá veľmi vydarene.
V knihe Moja prvá kniha farieb nájdete cvičenia a hry pre našich najmenších vychádzajúce z princípu svetoznámej pedagogiky Marie Montessori. Úlohy v tejto knihe rozvíjajú kognitívne schopnosti detí, ktoré pracujú s rôznymi pomôckami – s prstovými farbami, farbičkami, nálepkami. 

Zubr si hledá hnízdo (cz)

Zubr je určite jedna z najkrajších jesenných kníh, aké som videla. Recenzia tu: klik.
Některá zvířátka v zimě spí. Ó, to by byla krása, zasní se zubr. A vydá se k tukoňům, kouzelným lesním bytostem, které pomáhají zvířátkům uložit se k zimnímu spánku. Podaří se zubrovi přesvědčit tukoně, že i on by rád celou zimu prospal a probudil se až s prvními paprsky jarního slunce?

Ľudské telo – Život na Zemi (sk, cz)

Táto kniha zo Svojtky ma zaujala hlavne svojim nevšedným grafickým spracovaním. A má otváracie okienka!
Koľko máš v tele kostí? Ako funguje srdce? Prečo ľudia dýchajú? To a ešte oveľa viac o ľudskom tele sa dozvieš v tejto knižke, ktorá obsahuje 100 otázok a odpovedí a 70 okienok.

 

Řekni mi DINOSAUŘI! (cz, sk)

Obľúbená Larousse séria encyklopédií v praktickej krúžkovej väzbe. A s nálepkami!
Z odpovědí na více než 200 přemýšlivých otázek se děti dozvídají spoustu zajímavostí o období druhohor, kdy naši planetu pravěcí obři obývali, o životě na souši, ve vodě i ve vzduchu, o rekordech ze světa dinosaurů, o jejich druhové rozmanitosti, vzhledu, způsobu života, a konečně i o důvodech jejich vyhynutí. 

O vlkovi, který vypadl z knížky (cz)

Táto je ešte z leta… ale nejako mi vypadla zo zoznamu.
Bum! Z obrázkové knížky v přeplněné dětské knihovničce vypadne vlk. Je celý popletený a moc se bojí. Jak se zase dostane zpátky? Skáče z jedné pohádky do druhé, potkává v nich ovečky, princezny a dokonce i dinosaury… Jak tenhle zmatek dopadne, to vám tady neprozradíme…

Já nejsem tvoje maminka (cz)

Marianne Dubuc je moja srdcová záležitosť. (Recenzia na jej Ptáček a lev tu: klik.) Veľmi, veľmi, veľmi sa teším na túto novinku z vydavateľstva Labyrint.
Jednoho rána veverčák Otto nalezne před svým domem podivnou zelenou kouli. V ní se skrývá malé chlupaté stvoření. Otto mu poskytne přístřeší. Ale je rozhodnutý, že druhý den se vydá hledat jeho maminku… Citlivě podaný minimalistický příběh pro velké i malé od autorky knihy Ptáček a lev o tom, co skutečně znamená být rodičem.

Jeho královská maličkost – Děsivě pravdivý příběh (cz)

Táto vtipná kniha mi veľmi pripomína situáciu v našej domácnosti. Pre nás je to must have.
Obrázková kniha z pera úspěšné autorky dětských knih a oceňovaného ilustrátora vypráví příběh holčičky, která se musí navzdory všem útrapám stát velkou sestřičkou a stanout po boku Jeho královské maličkosti, svého malého brášky.  Je to smraďoch. Je to křikloun. A v celém království se nemluví o nikom jiném. Zažil někdy někdo tak zlotřilého vládce?

Co mi řekl táta (cz)

Už tretia kniha o živote malého Adámka. Krásna kniha pre oteckov a ich detičky. O prvej v poradí – Mám tě ráda, som písala tu: kuk.
Adámek s tátou pozorují vlaštovky, které odlétají na druhý konec světa. „Mohl bych se dostat taky tak daleko, až budu velký?“  Ale co když padne noc, co když se zvedne velký vítr?  Jedna za druhou poodhalují Adámkovy otázky obavy z neznámé cesty, které my dospělí říkáme život. Tatínek Adamův strach netlumí. Vysvětluje, svými slovy mu dodává odvahu a sebedůvěru, aby se nebál objevovat svět, aby hledal krásu všude a ve všem, aby svou „loďku řídil po svém a právě takovou rychlostí, jaká mu bude vyhovovat. Tatínkovy odpovědi uklidňují, osvobozují a především ujišťují chlapečka o tátově ničím neohrozitelné lásce.

 od 5 rokov

Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek (cz)

Miznúce ponožky sú záhada, ktorú sa pokúšajú vyriešiť mnohí spisovatelia. Uvidíme, ako si poradila poľská autorka v tejto neobyčajnej knihe.
Roztomilá knížka přináší příběhy deseti ponožek, každá z nich zažívá své dobrodružství. Zavede vás do pohádky, na plavbu po moři i mezi bojující růže. A stejně jako je každý příběh jiný, tak je osobitá i každá ponožka: jedna je vlněná, druhá chlupatá, třetí hedvábná… Jakou asi mají povahu? Kam se vypraví? Jaký je čeká osud? Ideální na předčítání a vymýšlení vlastních příhod. 

Atlas Európy pre deti (cz, sk)

Atlas s veľlými rozkladacími stranami z môjho obľúbeného B4U publishing. Nazrieť do vnútra môžete v článku tu: klik.
O každej krajine sa niečo dozvieš, v každom štáte chvíľu zostaneš. Zoznámiš sa s európskymi osobnosťami histórie aj súčasnosti, spoznáš najzaujímavejšie európske stavby a prečítaš si o zástupcoch živočíchov a rastlín z jednotlivých kútov Európy. V atlase nájdeš: • celú Európu v šiestich rozkladacích mapách, • európske stavby a výber zaujímavých osobností, • rastliny a živočíchy európskeho kontinentu, • dvanásť priložených zošitkov s ďalšími informáciami o stavbách, ľuďoch a histórii, • všetko jednoduchou a zrozumiteľnou formou vhodnou pre najmenších čitateľov.

Zo škrupiny 2 – Cesta do Austrálie (sk)

V pokračovaní príbehu o nezvyčajnom zvieracom kamarátovi sa s hrdinami pustíme do ďalších dobrodružstiev. Jožko, Anastázia, papagáj a krokodíl musia utiecť z dediny, lebo hrozí, že dospeláci zviera odchytia a zavrú ho do ZOO. Deti cestujú lietadlom, plavia sa plachetnicou a spoznávajú nové krajiny. Spolu s černošským chlapcom Pierrom strávia pár týždňov na opustenom ostrove, učia sa prežiť a zároveň si užívať exotické prázdniny. Predovšetkým však musia zachrániť krokodíla a vrátiť ho domov, do Austrálie.

Kto nám z neba sype sneh (sk)

Zimná novinka od vydavateľstva Buvik. Jednoducho čarovná.
V rodine krtkovcov prišli na svet dvojičky. Všetci majú veľkú radosť, keď odrazu sa jedno z nich kamsi zatúla. .. Pôvabná rozprávka o krtkovi Ňufíkovi, jeho žene Ňufke a o ich trinástich krtíčatkách prináša príbehy o radosti zo života a o sile priateľstva. A aj o tom, ako deti rastú, objavujú svet a kladú otázky, na ktoré treba odpovedať. Jedna z nich dala knižke aj meno. Dielo ukrajinských autorov Mariany a Tarasa Prochaskovcov bolo na Ukrajine ocenené ako najkrajšia detská kniha roka 2013 a dostala sa do svetového katalógu The White Ravens 2014.

Ako maliari vidia svet (sk)

Táto je jedna z mojich tohtoročných favoritov. Knihy o umení mám rada, tie určené deťom ešte viac. Recenzia tu: klik.
V knihe Ako maliari vidia svet prevedú kamaráti GALÉ a RIA galériou slávnych slovenských maliarov všetky deti. Naučia sa, ktoré výtvarné techniky používali, a uvidia, aké zázraky s nimi dosiahli. Na vlastnej koži si naši malí umelci môžu vyskúšať, akým spôsobom slávni maliari svoje diela vytvorili.  Čítajte, kreslite, maľujte a hrajte sa v galérii slovenských výtvarníkov.

Tajomné bludiská

Ďalšia veľkoformátová lahôdka od Slovartu. Ak vaše deti radi blúdia (to skoro všetky), je práve pre vás.
V tejto nádhernej farebnej knihe si naši najmenší nájdu množstvo kamarátov zo živočíšnej ríše. Na každej dvojstránke pohľadajú, nájdu a spočítajú zvieratká zo všetkých kútov sveta a tak si precvičia nielen svoje pozorovacie schopnosti, ale aj počty. Navyše musia nájsť správnu cestu cez čarovné bludiská a labyrinty. 

Pod zemou – Pod vodou (cz, sk)

Fantastická kniha, ktorá obsahuje množstvo nečakaných informácií. Bola som ohúrená, keď som ju videla prvý krát. Píšem o nej v recenzii tu: klik.
Nová kniha od tvorcov obľúbenej knihy Mapy manželov Mizielinskich! V knihe Pod zemou / Pod vodou sa zoznámiš s tajomstvami podmorského i pozemného sveta. Nahliadneš do podzemných nôr a skrýš, vypravíš sa do jaskynných labyrintov a zostúpiš na dno najhlbšej bane sveta. Objavíš nádherné farebné ryby, morské obry a prečudesné hlbinné tvory. Obrovské ilustrácie a výkresy plné detailov ťa povedú čoraz hlbšie a hlbšie, od slnkom prežiarených koralových útesov až po najhlbšie tmavé a chladné miesta oceánov či priamo do horúceho zemského jadra.

Zem za 30 sekúnd (sk)

Za 30 sekúnd? Hmmm…
Nová edícia jednoduchých a prehľadných encyklopédií. Čitatelia objavia na stránkach 30 tematických okruhov, o ktorých sa dozvedia to najdôležitejšie za 30 sekúnd. Súčasťou sú aj trojminútové výzvy, kde si môžu čitatelia vyskúšať a overiť získané poznatky. Spoznajte našu planétu od zemského jadra až po atmosféru. Zistite, ako funguje deň, noc a ročné obdobia. Pochopte, ako vznikajú zemetrasenia, sopky a klimatické zmeny. Objavte podmorský svet a jeho extrémne ekosystémy.

To je Řecko / To je Izrael (cz)

K Šaškovým sprievodcom ani nie je čo dodať. Odporúčam pre všetkých, ktorí trpia túžbou spoznávať nové krajiny, ale zatiaľ môžu cestovať len prstom po mape. (Ale raz tam určite pôjdu!) Tento mesiac vychádza aj To je Řecko.
Obrazový průvodce po Izraeli zachycuje tento „mladý“ stát (kniha vznikla v roce 1962, pouhých čtrnáct let po deklaraci nezávislého státu) a Šaškovo vyprávění je plné odkazů na historii dávnou, vpravdě biblickou. „A podívejte se, jaká je ta země a jaký lid v ní bydlí,“ nabádá bible – a Miroslav Šašek tak činí. Vidí Izrael plný připomínek Ježíšových zázraků i moderních letišť a slunečních elektráren, Izrael pokrytý pouští i lidnatými městy. Izrael ortodoxních židů i pouličních malířů. Izrael dávný i dnešní.

Vílí býlí – Tajemství kouzelného herbáře (cz)

Ďalšia kniha z už celkom rozsiahlej série náučných beletrizovaných kníh.
Když holčička Janinka objeví na půdě babiččiny chaloupky starodávný ilustrovaný herbář, začnou se dít podivné věci. S pomocí víl se holčička dostane do čarovné říše víl a skřítků, kde zažije neobyčejná dobrodružství a pozná mnohá tajemství týkající se léčivých rostlin.

Hilda a kamenný les (cz)

Ach, tá Hilda. Keď ju začnete čítať, musíte ju milovať. Sľubujem! Prečítajte si recenziu prvej knihy tu: kuk.
Ani zarach nezabrání Hildě v dalším velkolepém dobrodružství! Modrovlasá rozumbrada je už zkušenou průzkumnicí.
Ale nic ji nemohlo připravit na to, co nastane teď – na dosud nejnebezpečnější výpravě ji doprovází nejen neohrožený mazlíček Větvík, ale tragickým nedopatřením i nervózní maminka. Společně se octnou v tajemném kamenném lese a musí najít cestu domů dřív, než je polapí jeho nevyzpytatelní obyvatelé…
Neotvírejte tento komiks, pokud nechcete prožít dobrodružství tak bláznivé a napínavé, že vám z něj zmodrají vlasy!

 

od 8 rokov

Vola bys přes všechen svět vodil… (cz)

Júj, toto je môj tajný tip pre malých aj veľkých cestovateľov. Úsměvná, nadčasová, poučná obrázková knížka pro děti i dospělé o fascinující cestě kolem světa, kterou podnikl starý dědek s volem Goliášem. Dozvíte se zajímavosti o významných památkách ve světě, kudy dvojice prochází, a v závěru zjistíte, jak je to s chytrostí vola. Inspirací k celému příběhu byl citát Jana Amose Komenského.
Kniha je tištěnou verzí kreslené a ručně psané autorské knihy výtvarníka Dalibora Nesnídala.

 

Ztracený deník profesora z Essexu aneb podivuhodná zvířena (cz)

Keby sa vám zdalo, že ešte potrebujete nejaké Šaškove knihy, táto tajomná novinka z Baobabu je práve pre vás.
Deník přírodovědce, který v době páry a velkých cest ztroskotal na odlehlém ostrově a objevil tam řadu zvláštních zvířat, pobaví a zaujme nejen dětské čtenáře. Dvojveverka luční, citroňák cukrodárný nebo tufýž jednorohý – to je pouhý zlomek živočichů, za jejichž spatření by dnes každý ředitel zoo dal půl zahrady a pandu navrch… A k tomu stopa po tajemném obyvateli ostrova: zmizel, nebo tu dosud někde je? Zápisky, ztracené víc než sto let, objevila a k vydání připravila Olga Černá, ilustrace fantastických zvířat pořídil Miroslav Šašek.

Chlapec, vtáčik a truhlár (sk)

Alberto žije v mestečku Allora, kde ryby vylietavajú z mora a domy žiaria ako drahokamy. Býva sám a dni trávi tým, že vyrába truhly pre miestnych obyvateľov, ktorí odišli na večný odpočinok. Jedného dňa mu do života vstúpi záhadný chlapec menom Tito a čarovný vtáčik, ktorí unikajú pred nebezpečenstvom a hľadajú útočisko. Tito je ustráchaný a nedôverčivý, ale kým zimné dni sú chladnejšie a ponurejšie, v Albertovom dome je čoraz teplejšie a veselšie. Uchráni truhlár chlapca a vtáčika pred sliediacimi očami miestnych klebetníc a tieňom minulosti? Tento príbeh je o živote, o smrti a o tom, ako môže nádej prežiariť miesto, ktoré poznačil smútok.

Autá, vlaky, lode a lietadlá – Obrazová encyklopédia dopravných prostriedkov (sk)

Ech, ani sa nepýtajte. Mám doma chalánka, ktorý má rád vlaky a lietadlá. Túto pôsobivú encyklopédiu si tu odkladám pre budúce využitie…
Viac než 1 000 fantastických obrázkov a tých najfascinujúcejších faktov o dopravných prostriedkoch na pevnine, na vode a vo vzduchu. Zažite neopakovateľnú jazdu s najväčšou obrazovou encyklopédiou dopravných prostriedkov. Vydajte sa na cesty v žiarivočervenom športiaku, kúpte si lístok na vysokorýchlostný supervlak a najluxusnejšiu výletnú loď na svete alebo navštívte kokpit nadzvukového lietadla.

niečo pre starších

Agnes a sedmý host (cz)

Zase tie komiksy. Tento hororový pre už skoro dospelých 13ročných.
Pustý ostrov a na něm tajuplný zámek plný duchů, obrazů a podivných hostů. Když kapitán Orkolora pozve na své honosné sídlo jako vystřižené z filmového hororu příbuzné a známé, aby společně strávili letní dovolenou, dospívající osiřelá Agnes ještě netuší, že ji tu čeká nejen první pusa, ale i celé klubko záhad.
Pobledlá dívka s prořízlou pusou a našpicovanýma ušima se jen tak něčeho nezalekne a každému se dostane na kobylku, i když přitom občas odhalí něco, co by snad ani vědět nechtěla. Komiks Agnes a sedmý host rozhodně nezapře svůj severský původ. Barvy jsou chladné a humor černý jako půlnoc. Ale jeho naoko otrlou, v duši však citlivou hrdinku si zamilujete dřív, než řeknete… spiritismus.

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.