Stratený šál

Stratený šál

Pomaly si budem musieť pre knihy z Egrešu vyhradiť celú jednu policu. Máme doma všetky. Niektoré som kupovala dokonca aj ako darček. Sú totiž krásne. Aj táto ich najnovšia.

Malý Hugo býva v meste, ale každú sobotu chodí k babke a dedkovi na záhradu. Pri naháňaní s psíkom Ňufom sa mu niekam stratí hnedý šál. Nasledujúca hľadačka je niečo, čo deti od 1 do 3 rokov vyslovene milujú. Pod stromom je niečo hnedé! Žeby šál? Ale nie. Je to len suchý konárik. V kuchyni je niečo hnedé! Je to Hugov šál? Ach nie. Je to len varecha. A takto dokola, až kým sa šál nenájde.
Zdá sa vám to príliš jednoduché? Nuž, áno. Ale ak si myslíte, že knihu po prvom prečítaní odložíte (šál je predsa nájdený, všetky prekvapenia odhalené) ste na omyle. Deti si dokážu hľadanie užívať aj po 50ty raz. Opakovanie (činností, postupov, príbehov) je práve v tomto veku typické. Dieťa vyžaduje opakovanie, pretože to naň pôsobí ukľudňujúco. Hugo sa dokonca rozplače, ale plač prestane a všetko je v poriadku. Dieťa dobre vie, že po všetkom tom napätí z hľadania šálu, prichádza pozitívne rozuzlenie. Aj preto si rado tento „bezpečný stres“ užíva znova a znova.

Druhá vec je, že opakovaním príbehu si dieťa posilňuje slovnú zásobu. A keď už budete čítať knihu toľkokrát, prečo doň nevložiť trochu toho logopedického cvičenia? Nejde o nič násilné. Skrátka vety s určitou stavbou, výberom slov (predložiek, prídavných mien, …). Naoko jednoduché veci, ktoré ale efektívne rozvíjajú reč dieťatka. Práve toto bravúrne do príbehu zakomponovali odborníčky – logopedičky Svetlana Kapalková a Ľudmila Mičianová. Od pani Kapalkovej už poznáme Knihu o nočníku a Kde je Nina (pár kusov ešte nájdete v bratislavskom Artfore).

Knihu ilustrovala poľská ilustrátorka žijúca v Madride Susie Hammer. Jej štýl sa k príbehu krásne hodí. Obrázky pripomínajú svojou jednoduchosťou koláž. Akoby boli povystrihované z farebného papiera. Jediné, čo mi prekáža, bolo množstvo tváričiek. Usmievavé lístočky, jabĺčka a vajíčka by som ešte brala. Ale čokoládová tyčinka s očkami už na mňa bola moc. (Dúfam, že ju Hugo nezjedol.)

Ja viem, že už som to písala, ale musím znova. To, čo ma na knihách z Egrešu najviac fascinuje, je ich dokonalosť. Nie je zanedbaná žiadna stránka. Knihy sú kvalitne spracované technicky (kvalitná tlač a papier), graficky sú doslova vymazlené (Ondrej Jób pripravil pre Stratený šál špeciálne písmo!) Výborný príbeh a ilustrácie sú samozrejmosťou. Zuzka Mitošinková, ktorá za Egrešom stojí, si dala za cieľ prinášať premyslené a krásne veci. S každou ďalšou knihou vidieť, že sa jej to darí výborne.


 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Egreš.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Stratený šál
Text: Svetlana Kapalková, Ľudmila Mičianová
Ilustrácie: Susie Hammer
Vydal: Egreš, 2018
Strán: 48
ISBN:  9788097213466
HODNOTENIE   9/10
text         ★★★
ilustrácie   ★★☆
úprava       ★★★
extra        ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.