Tajemství černé skály

Tajemství černé skály

Čo tajomné sa ukrýva v mori? Je Čierna skala naozaj taká nebezpečná, ako hovoria všetci rybári a rybárky? Erika sa chce presvedčiť na vlastné oči.

Erika by sa veľmi rada vydala preskúmať more. Ale všetci naokolo tvrdia, že je príliš nebezpečné. To jej nebráni, aby sa o to nepokúšala. Každý deň sa snaží dostať na rybársku loďku svojej mamy. Tá ju ale vždy objaví a pošle späť na súš. Až raz… až raz Erika objaví, že more je skutočne nebezpečné. Ale komu hrozí nebezpečenstvo od koho sa už budete musieť dozvedieť v knihe.

Od tohto britského autora sme už doma čítali knihu Artur a zlaté lano. Aj v tejto ponúka Joe Todd-Stanton pomerne minimalistické rozprávanie. A hlavne nádherné ilustrácie. Kým Artura by som odporučila čitateľom od 6 rokov, Tajemství černé skály môžete pokojne čítať aj mladším deťom. Príbeh je totiž veľmi jednoduchý. Dej je popísaný skratkovito. Tak akurát na vyjadrenie podstatných vecí a jasnosti deja, ale tiež ponúka veľký priestor pre fantáziu čitateľa.

Samotné ilustrácie vám občas môžu pripadať trochu temné (dieťa padá do hlbín mora). Ale v žiadnom prípade nie sú strašidelné. Naopak, morské bytosti a všelijaké tvory sa vždy milo usmievajú.

Tajemství černé skály je príbeh o tom, že nie je vždy všetko také, ako sa zdá byť na prvý pohľad. Hovorí, že skôr ako niečo zo strachu zničíte, mali by ste sa pokúsiť to spoznať. Tým sa kniha dá pekne použiť ako súčasť environmentálnej výchovy. (Ak sa teda nebojíte trošky tej mágie a čarovných bytostí.)
Odporúčam deťom od 3 do 7 rokov.

Takým mojim špeciálnym dôvodom, prečo mám rada knihy Todd-Stantona je nádherná genderová vyrovnanosť. V oboch jeho knihách, ktoré sa mi dostali do rúk som s radosťou čítala o hrdinoch a hrdinkách, bojovníkoch a bojovníčkach, rybároch aj rybárkach. Sú to len zdanlivo nepodstatné maličkosti v ilustráciách, ktoré vlastne vôbec nesúvisia s dejom. Páči sa mi, že to robí s ľahkosťou, bez upozorňovania (nehovorím, že bez rozmyslu).

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Tajemství Černé skály 
Text / Ilustrácie: Joe Todd-Stanton
Preklad: Katariná Belejová
Vydal: CPress, 2018
Strán: 32
ISBN: 9788026421696
HODNOTENIE   9/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.