Teď je nám šest

Teď je nám šest
Skoro každé dieťa pozná medvedíka Pú. Keďže Pú a jeho kamaráti sú asi jediné Disney postavy cielené na najmenšie deti, stretnete sa s ich obrázkami v čakárni u doktora, hracích kútikoch a centrách, …naozaj všade. Aj pampúch neomylne identifikuje Prasiatko a Tigra aj bez môjho pričinenia (Disney marketingu sa snažím vyhýbať ako môžem).

Takže aby si pampúch nevytvoril vazbu Pú = Disney, bolo treba zakročiť (áno, ja som z tých rodičov). Na samotné príbehy je ešte malá, ale objavila som v Levných knihách dve Milneho zbierky básní pre deti: Když jsme byli velmi mladí a Teď je nám šest. A čuduj sa svete, básničky majú veľký úspech.

Najskôr som bola trochu skeptická, predsa len je to klasická detská poézia. Nebude to pre pampúcha príliš zložité, ťažkopádne, staré? Ani nie. Básničky majú to zvláštne čaro, ktoré tak dýcha z Milneho detských kníh. Každodenná a predsa nevšedná realita detského sveta. Úplne prirodzene namiešaná fantázia a skutočnosť tak, ako to vedia len deti. A dospelí v nich nájdu trochu nostalgie za vecami dávno stratenými. Zdá sa, že básne dokážu osloviť malých čitateľov aj 90 rokov od svojho vzniku.

Knihy obsahujú krátke básničky s pár riadkami aj dlhé veršované príbehy na niekoľko strán. Dá sa vybrať pre každú vekovú kategóriu. S pampúchom čítame väčšinou tie kratšie, osemročného synovca zaujali práve dlhšie básne.
Zbierka Když jsme byli velmi mladí je prvou knihou Milneho pre deti. Prvý krát sa v nej stretneme s Krištofkom Robinom aj medvedíkom Pú. Vyšla v roku 1924, Teď je nám šest v roku 1927. A.A. Milne bol už vtedy celkom známy spisovateľ, mal za sebou niekoľko románov, divadelných hier a scenárov. Slávu mu ale priniesli až jeho detské knihy (vydal ich celkom päť). Ako to už býva, zatienili jeho ostatnú tvorbu.
Tak je to aj v prípade ilustrátora E. H. Sheparda. Jeho citlivé ilustrácie dotvárajú Milneho svet a sú s ním nerozlučne späté. Atmosféru, ktorú knihám dávajú, sa nepodarilo reprodukovať ani Disneymu. Pôvodne čiernobiele obrázky, neskôr kolorované, presne vystihujú šťastné detstvo plné hier, nevinnosti a tajomstiev A.A. Milneho.
Preložil, milý doslov a vysvetľujúce poznámky napísal Vladimír Matějček, vydal Egmont v roku 2013.
ted je nam sest
ted je nam sest
ted je nam sest
ted je nam sest
ted je nam sest
ted je nam sest
ted je nam sest
ted je nam sest
Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Teď je nám šest
Text: Alan Alexander Milne
Ilustrácie: Pavlína Váchová
Vydal: Egmont ČR, 2013
Strán: 98
ISBN: 9788025228227


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.