Zo škrupiny

Zo škrupiny

Jožko je obyčajný 9ročný chlapec. Teraz sa však musí vyrovnať nielen so životom s prísnou a starostlivou babkou, ale aj neprítomnosťou rodičov, ktorí pracujú na opačnej strane Zeme. A ešte sa musí starať o to trápne vajce, ktoré mu darovali! Ako sa z ustráchaného Jožka stane odvážny mladý hrdina, ktorého bude poznať celý svet, si môžete prečítať v dvojdielnej sérii Zo škrupiny.

Prvú časť s názvom Nezvyčajný dar z cudziny som mala vyhliadnutú už dávno. V kníhkupectve ma hneď upútala nielen vynikajúca ilustrácia na obálke, ale aj autorka. Jana Necpalová totiž napísala naše milované knihy básničiek: Papučky a Zatúlané papučky.
Po prečítaní prvých dvoch kapitol som bola ale mierne rozpačitá. Hlavný hrdina Jožko býva s babkou. Jeho rodičia sa po mesiacoch v Austrálii vrátili domov. Jožko sa teší, že konečne budú spolu. Oni ale odchádzajú znova za prácou. Na rok. Bez Jožka. Hneď na druhý deň!
Ako rodičovi, čo má blízko ku kontaktnému rodičovstvu, sa mi automaticky dvihla žlč… Ako  môžu svoje dieťa nechať samé? No nič, keď som sa upokojila, pokračovala som v čítaní ďalej. A dobre som urobila!

Jožko dostal od rodičov darček: záhadné vajce v inkubátore. Hnev na rodičov postupne vystrieda zvedavosť. V odhaľovaní tvora, ktorý sa vo vajci ukrýva, mu pomôže aj nová kamarátka Anastázia. Jožko si vajce dokonca zoberie do letného tábora. Tam škrupina pukne a objaví sa malý krokodíl.  Jožko si s krokodílom vytvoria magické puto. Dokážu sa rozprávať očami. Doma ho však Jožko musí zachraňovať nielen z nehostinného prostredia, ale aj z rúk zákerného spolužiaka Filipa. Nakoniec však aj vďaka šikovnej Anastázii všetko dobre dopadne.

Napriek množstvu zvratov, má Nezvyčajný dar pomerne pomalé a pokojné tempo. Druhý diel, Cesta do Austrálie, je už o poznanie akčnejší. Hneď na úvod sa totiž vracia Filip aj s otcom policajtom. Jožko si uvedomí, že aj keď je krokodíl krotký, už nemôže ostať plávať v bazéne. Je to predsa dravec a nie je tu v bezpečí (čo ak by sa dostal do Zoo). Treba ho vrátiť do rodnej krajiny. Narýchlo s pomocou Anastáziiných rodičov a strýka vymyslia plán, ako ho previezť do Austrálie. Jožko s Anastáziou sa tak vyberú na dlhú napínavú cestu. Musia sa spoľahnúť na vlastné sily a schopnosti, vysporiadať s nečestným kapitánom, nájdu si nových priateľov, ocitnú sa na exotickom ostrove s tajomnými domorodcami. Skrátka dobrodružstvo ako z verneoviek.

Obe knihy ilustroval Martin Krkošek. Jeho obrázky príbeh pekne dopĺňajú. Sú hravo detské, so štipkou naivity, ale aj svojim spôsobom realistické. Vystačil si s čierno-bielou a modrým akcentom v prvej knihe, oranžovým v druhej. Tiež má na svedomí veľmi vydarenú grafickú úpravu.
Mám rada, keď vidieť, že si vydavateľ na vzhľade knihy dáva záležať. Príjemný papier, rozloženie textu a obrázkov, voľba primeranej výšky písma zodpovedajúce pre cieľový vek čitateľa. To všetko robí z dobrej knihy vynikajúcu a prehlbuje čitateľský zážitok.

Knihy Zo škrupiny sú výborným čítaním pre deti od 7 rokov. Ak máte doma 5ročníka, ktorý zvláda dlhé príbehy, tiež to môžete skúsiť. Pampúch si príbeh veľmi obľúbil.

P.S: Ešte sa na chvíľu vrátim k rodičom. Jožko je celkom obyčajný chlapec. Nikdy nevytiahol päty z rodnej krajiny, je mierne ustráchaný a neverí si. Anastázia, ktorá s rodičmi precestovalo pol sveta, je zase šikovná, sebavedomá a múdra mladá slečna. Jožko je na konci príbehu samozrejme iný ako na začiatku. Nie však vďaka rodičom. Stal sa odvážnym, pretože sa musel spoľahnúť na seba a priateľov. A to mi príde, ako rodičovi, trošku ľúto.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Artis Omnis.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: ZO ŠKRUPINY - Nezvyčajný dar z cudziny
Text: Jana Necpalová
Ilustrácie: Martin Krkošek
Vydal: Artis Omnis, 2016
Strán: 100
ISBN: 9788089718832

Názov: ZO ŠKRUPINY 2 - Cesta do Austrálie
Text: Jana Necpalová
Ilustrácie: Martin Krkošek
Vydal: Artis Omnis, 2017
Strán: 160
ISBN: 9788089718986


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.