Anča z Pomaranča

Anča z Pomaranča

Dávno som sa tak dobre nepobavila na detskej knihe. Anča z Pomaranča je vynikajúce čítanie. Jediným sklamaním bolo, že ešte nevyšiel druhý diel.

Aňa má dosť zvláštnu rodinu. Jej staršia sestra Tera je upírka, mladší braček Mači sa ešte nenaučil poriadne rozprávať. Všetkých troch ich mama na začiatku leta priviezla k babke do Babkovského Babkova. No, babička… vyzerá to skôr na bosorku. Valajú ju tami. A to ešte nestretli ľudožrútskych susedov a ich deti: Aladina a Šeherezádu. Aj mama je nejaká divná. Stále plače. To má za to, že vyhnala ocina pešo do Afriky!
Zdá sa vám to zamotané? Nuž, Aňa má trošičku väčšiu fantáziu. V jej hlave to všetko dáva perfetkný zmysel. Sprevádza nás príbehom a odmotáva jedno zauzlené klbko nedorozumení za druhým. Aj malý čitateľ (od 8 rokov) však vidí, že Aňa poriadne preháňa. Preto sú odohrávajúce sa udalosti vlastne veľmi vtipné. Autorka Katarína Škorupová často stavia vtipy na rôznych zaužívaných frázach a ich doslovnom chápaní. Aňa je ale veľmi sympatická a určite si ju so všetkými tými vymýšľancami zamilujete.
Postavy aj zápletky sú ľahko uveriteľné a ako vystrihnuté zo života. Pocit, že všetko je to tak trochu pritiahnuté za vlasy, príbehu dodávajú práve Ančine fantázie.

Katarína Škorupová píše výborne. Text je aj napriek množstva odbočiek do Aninej fantázie prehľadný a dobre sa číta. (Špeciálne oceňujem dĺžku kapitol, sú ozaj krátke a pekne porcujú dej na menšie kúsky.) O nevšedné situácie a bláznivé riešenia nie je núdza. Dej je okrem toho aj miestami napínavý. Hlavne ku koncu. Tam som zistila, že niektoré otázky sa nevyriešili. Dokonca práve v posledných kapitolách sa objaví nová záhada. Môžem vám povedať, že som veľmi zvedavá, čo sa stane.

Knihu ilustráciami vybavila Jana Malatincová. Väčšinou sú to len malé obrázky v texte, kde tu celostranová ilustrácia. Výborne sedia s Ančinou fantáziou. Často sú to vlastne obrázky, čo neustále hlavná hrdinka kreslí.

Myslím, že Anča z Pomaranča je jeden z tých nedocenených príbehov, ktoré si bohužiaľ v nadmernej produkcii ani nevšimnete. Veľká škoda, pretože práve Anča je výborná a zaslúži si čo najviac pozornosti.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Anča z Pomaranča
Text: Katarína Škorupová
Ilustrácie: Jana Malatincová
Vydal: Slovart, 2017
Strán: 216
ISBN: 9788055629766
HODNOTENIE  9/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★★★
extra    ★


1 thought on “Anča z Pomaranča”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.