Keď mi ocko ukázal vesmír

Keď mi ocko ukázal vesmír

Táto kniha nie je o vesmíre. Vlastne je. Pretože vesmír je všade okolo nás. Dokonca aj my sami sme vesmír. Keď mi ocko ukázal vesmír je vtipné zamyslenie nad svetom okolo nás.

Jedného dňa po práci zoberie ocko malého chlapca na prechádzku. Chce mu ukázať niečo dôležité – vesmír. Cesta za vesmírom je dlhá. Treba prejsť okolo železiarstva, obchodu s rybami, zastaviť sa v potravinách pre proviant. Vesmír je totiž za mestom na kopčeku. Presne na tom, kde susedia venčia psov. Ocko sa veľmi snaží ukázať chlapcovi všetky tie nádherné hviezdy, súhvezdia. Skrátka vesmír, kde je „čisto a ticho… vládne tam poriadok“. Ale chlapec už po ceste vidí veľa zaujímavého: bazénik v parku, kraby vo výklade, slimáka, bodliak a steblo trávy tancujúce vo vetre.

Toto všetko je vesmír!
Nič krajšie som v živote nevidel.

Po menšej nehode sa sklamaný otecko a uveličený syn vracajú domov. „Tak ako bolo vo vesmíre?“ pýta sa mama. „Pekne. A aj veselo,“ odpovedá chlapec.

Ako dobre niekedy padne takéto malé pripomenutie. Že veľké vzdialené veci môžu byť síce úžasné, ale tie, čo máme rovno pod nosom sú nemenej dôležité a krásne. To vedia najmä deti. Ktorý rodič si nepamätá, ako jeho dieťa žaslo nad kamienkom, ktoré našlo na chodníku. Alebo chcelo práve tento úžasný kus starého dreva. Obyčajné veci v detských očiach nadobúdajú hodnotu pokladov.
Švédsky spisovateľ Ulf Stark práve tento pocit dokázal krásne preniesť do knihy Keď mi ocko ukázal vesmír. Trochu roztržitý otecko, zvedavý syn a starostlivá mama, možno sa v nich aj vy trochu nájdete.

Knihu ilustrovala Eva Eriksson, ktorú môžete poznať z obľúbenej série Môj šťastný život. Technika, ktorú používa v knihe je jedna z mojich najobľúbenejších. Farebné pastelky sú totiž veľmi detské. Vnášajú tak do obrázkov trochu detskej naivity a ľahkosti.
Obaja autori za svoju prácu dostali niekoľko ocenení. Eriksson získala Cenu Astrid Lindgrenovej, Stark získal literárnu cenu The Nordic Children’s Book Prize.
Mimochodom, Starkove detské knihy môžete kúpiť aj v reťazci IKEA.

Keď mi ocko ukázal vesmír je presne ten typ knihy, ktorá dobre pobaví deti aj rodičov. Všetci si v nej nájdu niečo, čo ich osloví. Ak teda máte doma zvedavé dieťa od 5 rokov, neváhajte. Je to totiž kniha, ktorá bude aktuálna vždy.
Ak sa chcete s deťmi baviť o tom, čo všetko je vesmír, odporúčam knihu v angličtine You Are Stardust. Alebo ak chcete spoločne čítať o dôležitosti malých vecí, siahnite po knihe bez slov Kytičky z ulice.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Verbárium.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Keď mi ocko ukázal vesmír
Text: Ulf Stark
Ilustrácie: Eva Eriksson
Preklad: Jozef Zelizňák
Vydal: Verbárium, 2018
Strán: 32
ISBN: 9788089956234
HODNOTENIE  9/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★☆
extra    ★

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.