Neuveriteľný príbeh o obrovskej hruške

Neuveriteľný príbeh o obrovskej hruške

Napínavé dobrodružstvo s pirátmi a tajomným ostrovom? Znie to ako klišé? Nebojte, Neuveriteľný príbeh o obrovskej hruške má stále čo ponúknuť. Nudiť sa pri čítaní rozhodne nebudete.

Jakob Martin Strid je dánsky ilustrátor. Do povedomia sa dostal publikovaním komiksu v dánskom denníku už pred 18 rokmi. Odvtedy vydal množstvo kníh pre deti aj komiksov pre starších. Vďaka vydavateľstvu Presco Group, ktoré pod značkou Ella & Max vydáva knihy pre deti, sa minulý rok predstavil aj českým a slovenským čitateľom. Rovno jeho najúspešnejším titulom: Neuveriteľný príbeh o obrovskej hruške.

Miško a Sebastián sú dvaja chlapci, žijúci v maličkom prístavnom mestečku. Jedného dňa vylovia z mora správu vo fľaši. Okrem nezrozumiteľného odkazu v nej nájdu aj malé semienko. Zasadia ho na dvore a cez noc im tam vyrastie obrovitánska hruška. Profesor Glukóza a doktor Pipeta z Atómového inštitútu im pomôžu hrušku preskúmať. Obrovská hruška sa však nepáči zástupcovi strateného starostu Drúkovi. Hrušku spolu s Miškom, Sebastiánom a profesorom, nakoniec bláznivou naháňačkou dostane von z mesta na šíre more.
To je prosím len začiatok! Hruška sa totiž plaví po mori a naši hrdinovia stretávajú hrozivých pirátov, ešte hrozivejšieho draka, preplavia sa cez Čiernočierne more a nakoniec nájdu Tajomný ostrov. A na ostrove, čuduj sa svete, stratený starosta Jeremiáš Bartolomej Severín Olsen! Ktorý samozrejme chlapcom správu vo fľaši poslal. Všetci sa teda vrátia domov a nasleduje veľká oslava.

Tak ako v knihách Zmáťa a Záhada, aj táto má menej textu ale veľa ilustrácií. V rukách máte síce stostranovú bichlu formátu A4, no prečítate ju za 15 minút.  Príbeh je pútavý, plný dobrodružných zvratov. Ilustrácie mu zase dodávajú množstvo vtipných detailov.
Popri všetkej tej akcii ale autor trochu zabudol na jednotlivé postavy. V podstate sa v príbehu nič nerieši. Myslím, že je to trošku škoda. Napríkad u Zmáťu v spomínanej knihe jasne vidieť posun od malého ustráchaného kocúra k odvážnemu hrdinovi, ktorý sa nebojí vyraziť sám v noci na pátranie. Tu nič také nenájdete. Miško aj Sebastián sú už na začiatku samostatní a pomerne odvážni.
(Druhá vec, ktorá vadí mne ako žene, je fakt, že príbeh je show s čisto chlapčenským obsadením. Pritom nejde primárne o komerčne „chlapčenský“ žáner. Trochu ma to prekvapilo.)

Napriek tomu je to veľmi vydarená kniha, ktorá stojí za prečítanie. Môžete ju brať ako čisto zábavnú oddychovku. Ako som písala, nudiť vás určite nebude.

A aby som nezabudla: v minulom roku dokonca vyšiel animovaný film na motív knihy.  Či sa dostane aj do našich kín, neviem. Ukážku v dánštine si ale môžete pozrieť =)

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Presco Group.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Neuveriteľný príbeh o obrovskej hruške
Text / Ilustrácie: Jakob Martin Strid
Vydal: Presco Group, 2017
Strán: 104
ISBN: 9788087034477

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.