Petronela Jabĺčková

Petronela Jabĺčková

S knižnou sériou o čarodejnici Petronele Jabĺčkovej sme prežili celý polrok. Od leta je u nás takmer denne na pretrase. Knihy s nami cestujú na výlety, každú sme prečítali niekoľkokrát. Keďže doteraz je na svete 6 častí a Stonožka vydala len 3, verím, že naša láska bude mať ešte dlhé pokračovanie.

Do starého opusteného mlyna sa v jeden chladný jesenný deň nasťahuje rodina Pečkovcov. Polorozpadnutý dom na kraji mesta bolo jediné bývanie, ktoré si rodina mohla dovoliť. Pána Pečka totiž práve prepustili z miestnej pekárne. Rodina ale netuší, že jablkový sad pri dome je už obývaný. A nie tak hocikým, býva v ňom čarodejnica Petronela. Petronela je špecialistka na jablkové stromy. Pri práci jej pomáha verný priateľ chrobák Lucius a družina pracovitých škriatkov. Rozhodne nestojí o ľudskú spoločnosť a snaží sa ľudí z mlyna vyštvať.
Ako to už býva, nakoniec všetko prelomia deti Olívia a Oliver. Nielenže sa s Petronelou skamarátia, ešte im aj pomôže vyhrať uznanie v pekárskej súťaži. Pán Pečko v mlyne otvorí cukráreň s vlastnou výrobou koláčov. Aj jablkových.

V ďalších knihách dobrodružstvá pokračujú. To, že ich suseda je čarodejnica, dvojičky pred rodičmi taja. Aj keď s prítomnosťou toľkých magických tvorov, zloduchov a iných duchov, škriatkov a príšeriek im to ide dosť ťažko. V druhej knihe napríklad do mesta zamieri tajomný Cirkus Mesačný svit. V tretej prídu na návštevu Petroneline sestry a v cukrárni robí neplechu nezbedný vianočný škriatok. Vždy je na záchranu situácie treba rovným dielom Petroneline kúzla aj odvahu a vynaliezavosť detí.

Aby som vám pravdu povedala, netuším, prečo si ju slečna pampúchatá tak zamilovala. Áno, príbehy dvojičiek Olívie a Olivera a ich novej zázračnej kamarátky sú napísané dobre. Aj keď v každej knihe je trochu napätia, nejaká tá záhada aj kopa srandovných situácií, dej plynie pomerne pokojne. U nás ideálne čítanie pred zaspávaním. (Ale pri niektorých napínavých častiach sa veru nedalo skončiť len jednou kapitolou.)
Možno sa jej páči práve to, že v každej akcii sú deti (alebo jablkový škriatkovia) aj Petronela takmer rovnocennými partnermi. Knihy sú vlastne veľmi láskavé. Všetko sa rieši bez veľkých hádok, nedorozumenia sa vysvetlia, urazeným sa ospravedlňuje…
Pravdepodobne si ju ale získala samotná Petronela. Trošku popletená, dobrosrdečná, kamarátska, zábavná a vždy ochotná pomôcť priateľom a zasiahnuť proti neprávosti. Skrátka jablková čarodejnica ako má byť.

Jazyk je veľkým bonusom knihy. Prekladateľka Eva Budjačová občas siaha po veľmi malebných slovách. Čítať texty je niekedy skutočný pôžitok. Nepochybne veľkú zásluhu na tom má samotná autorka Sabine Städingová.  V knihe nájdete aj množstvo ilustrácií, ktoré trochu odľahčujú menším čitateľom čítanie. A môžete z nich ľahko zistiť, ako vlastne tí jabĺčkoví škriatkovia vlastne vyzerajú (sú to také chodiace konáriky so smiešnymi menami a čiapkami).

Séria o Petronele Jabĺčkovej nie je vlastne ničím prelomová. Nerieši žiadne veľké témy, nenájdete v nej záhady nad ktorými si môžete lámať hlavu. Je to skrátka kúzelne obyčajné a príjemné čítanie. Práve preto ju milujeme. Ak vás zaujala, skúste to s ňou. Pre samostaných čitateľov od 8 rokov ale na predčítanie kľudne aj od 6. Možno sa Petronela stane aj vašou srdcovkou.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Petronela Jabĺčková
Text: Sabine Städing
Ilustrácie: SaBine Büchner
Preklad: Eva Budjačová
Vydal: Stonožka, 2018
Strán: 192
ISBN: 9788055159461 / 9788055162430 / 9788055163048
HODNOTENIE  10/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.