Pozri! Príroda

Pozri! Príroda

Veľkoformátová celoilustrovaná kniha o prírode od poľského autora? Znie vám to povedome? Nuž, po Emilii Dziubak a jej Roku v lese, tu máme Tomasza Samojlika s obrovskou encyklopedickou Pozri! Príroda.

Tomasz Samojlik je v prvom rade vedec (má PhD z biológie a pracuje v Poľskej akedémii vied). Vidieť, že dobre pozná život v jednotlivých biotopoch krajiny. Kniha je rozdelená podľa ročných období: skorá jar, vrchol jari, skoré leto, vrchol leta, jeseň a zima. Každá „kapitola“ je ešte členená podľa prostredia: jedna dvojstrana pre listnatý les, dvojstrana pre rieky a jazerá, polia, mestá a podobne. Spolu 42 veľkých obrázkov, na ktorých nájdete fakty zo života zvierat, kedy a kde kvitnú jednotlivé rastliny (sú tu pomenované tri druhy ďateliny!), ako vyzerajú hniezda rôznych vtákov… skrátka množstvo a množstvo informácií pre všetkých zvedavcov. Skvelé je, že poľská príroda je taká blízka tej slovenskej aj českej. Takže väčšina informácií je relevantných aj u nás. Teda okrem mora, to bohužiaľ nemáme.
(Moment, ešte som neskončila!) V úvodnom popisku na každej strane autor odkazuje na jedno zo zvierat. To si môžete s deťmi vyhľadať a prečítať si vtipné poznámky v komikosvých bublinách. Ponúkajú oddych od všetkých tých náučných vecí a je ich viac než dosť (viem to, lebo pampúch chce vždy čítať len tie). Mojim favoritom je večne mrzutý kuvičok vrabčí v tesnom závese s holubom, ktorý má alergiu na ľudí.

Štýl kresby je takou zmesou komiksovej dynamickosti a akurátnosti. Zvieratá tak majú sympatický, dobre čitateľný výraz tváre, ale zachovávajú si hlavné poznávacie znaky.
Pre oživenie autor často strieda perspektívu obrázkov. Niekedy sa pozeráme na les akoby z posedu, občas vidíme prierez zemou, aby sme si užili všetky tie chodbičky a nory. Pár obrázkov je nakreslených z pohľadu lietadla. Pobavil ma spodný pohľad do koruny stromov aj zátišie s ovocím a gumákmi v záhrade.

Mimochodom, v poľštine vyšla aj kniha o zvieratách z celého sveta. Čo ma však viac zaujíma, je pracovný zošit práve k tejto knihe. Ten by som veru ocenila aj tu.

Ak vám teda s deťmi už nestačí Rok v lese, ktorý je síce prenádherný, ale informačne vhodnejší pre menšie deti, siahnite po Pozri! Príroda. Ideálne pre deti od 5 do približne 8-10 rokov. Knihu nájdete v slovenskom aj českom jazyku.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Bookmedia.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Pozri! Príroda
Text / Ilustrácie: Tomasz Samojlik
Vydal: Bookmedia, 2017
Strán: 96
ISBN: 9788088213086


2 thoughts on “Pozri! Príroda”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.