Zmáťa a Záhada – Všechno dobře dopadne

Zmáťa a Záhada – Všechno dobře dopadne

Útla knižka o dvoch kočičích hrdinoch: obyčajnom mačacom chlapcovi a lietajúcom čiernom kocúrovi. Možno ste si ju v kníhkupectvách ani nevšimli, ale to je škoda. Túto nenápadnú krásku s nadupaným dejom vám rozhodne odporúčam.

Ninka Reittu je fínska výtvarníčka. Venuje sa ilustráciám a tvorbe komiksov. Komiksový vplyv je vidieť aj na ilustráciách v knihe, často dej ešte rozvíjajú a žijú si svoj vlastný život. Obrázky sú veľmi dynamické. Aj vďaka výberu farieb. Prevládajú teplé oranžová, žltá a červená. V kontraste s chladivou modrou ale vzniká efekt napätia a akcie, ktoré pridáva knihe na príťažlivosti. Nevšedné a neopozerané, hlavne v našich končinách. Postavičky sú zase očarujúco roztomilé. Na stránkach tiež nájdete veľa vtipných detailov (kakajúca ovečka, plachetnica vo fľaši s limonádou).

Príbeh sleduje malého kocúra Zmáťu, ktorý sa stratil svojej početnej rodinke pri výlete vlakom. Uplakaného ho zachárni tajomný Záhada s ešte zvláštnejšími rečami. Záhada je na stope zločinným psiskám, ktoré uniesli modrú mačku. Spolu vytvoria dobrý tím a na divokej ceste zachránia (nie tak úplne bezradnú) Modrokočku z pazúrov (nie tak úplne hrozvivých) psov.
Všetko teda dobre dopande. Zo zločincov sú kamaráti a Zmáťa sa vráti domov. Záhada (ako pravý hrdina) záhadne zmizne. Ale nechá novému priateľovi odkaz so sľubom, že sa určite stretnú a podniknú nové dobrodružstvo.

Po tom, ako som si knihu prečítala sama, som bola trošku skeptická. Nahustený dej plný zvratov nie je podľa mňa ideálny pre menšie deti. Mýlila som sa, moja chyba. Pampúch skočil rovno do rozbehnutého vlaku a fascinovane sledoval osudy kocúrov. Niektoré časti si vyžiadal ale opakovať („Počkaj, počkaj, mami. Prečítaj mi ten kúsok ešte raz…“). Takže knihu odporúčam od veku 5 rokov.

Čo som to chcela vlastne napísať? Že si túto knihu určite užijete. Tak ako my. Vydavateľstvo Host dokonca chystá pokračovanie s týmito dvoma kočičákmi. Vraj čoskoro. Som zvedavá, aké bude ich ďalšie dobrodružstvo. (A naozaj, o druhej časti tejto mačacej série si môžete prečítať tu: klik.)

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Zmáťa a Záhada - Všechno dobře dopadne!
Text / Ilustrácie: Ninka Reittu
Vydal: Host, 2017
Strán: 48
ISBN: 9788074915994


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.