Anča a Pepík

Anča a Pepík

Ja viem, objavili sme s pampúchom Ameriku! Ako Slovenka sa však môžem vyhovoriť na to, že som Čtyřlístek nečítala a tak som nemohla tušiť o tomto myšacom poklade. Dúfam, že to ako ospravedlnenie stačí.

O to viac ma prekvapil, keď sa mi komiks dostal teraz do rúk. Vôbec som nebola pripravená na smršť napínavých dobrodružstiev. A keby len to. Svet myšiek Anči a Pepíka je natoľko rôznorodý a zároveň komplexný, že si každý malý čitateľ nájde svoje obľúbené momenty. Pampúch má napríklad rád výlety hrdinov do Čarovného lesa a rozprávkové postavičky, s ktorými sa stretávajú. Okrem toho sa tu samozrejme nájdu aj klasické detektívne príbehy s hľadaním zlodejov a únoscov.  Občas treba vystvetliť nejaké nedorozumenie, či falošné obvinenie. Alebo sa môžete pobaviť na (mierne) strašidelných duchárskych historkách.

Anča a Pepík sú skvelí hrdinovia: odvážni, rozumní, s citom pre spravodlivosť a priateľstvo. Niekedy ma v dobrom zaskočili riešenia konfliktných situácií. Otravný chvastúnsky bratranec, závistlivý kamarát alebo spolužiak bitkár. Všetky prípady myšky zvládnu vyriešiť priam učebnicovo. Žiadne zbytočné posmievanie sa, trestanie alebo nebodaj vylúčenie z kolektívu. Možno vám to príde ako maličkosť, ale čítala som už dosť detských kníh na to, aby som práve tento prístup nebrala ako samozrejmosť.

Lucie Lomová komiks vymyslela (a prvý príbeh napísala) spolu so svojou sestrou. Ale písať a kresliť pre časopis Čtyřlístek ho začala v roku 1991 už sama. A pokračovala ďalších desať rokov.

Súborné vydanie si zobralo na starosť vydavateľstvo Práh. Od minulého roku sa im podarilo vydať už štvrtý zväzok chronologicky radených príbehov. Bonusom sú fantastické doslovy Tomáše Prokůpka a Pavla Kořínka. Dozviete sa v nich množstvo zaujímavých vecí nielen o vzniku myšiek, ich ceste na divadelné dosky a obrazovky, ale aj o samotnom komiksovom svete.

Anči a Pepíkovi nepochybne patrí miesto v českom komiksovom nebi. Jednotlivé príbehy na seba nenadväzujú, môžete začať s ktoroukoľvek knihou. Ja ale odporúčam kúpiť rovno celú sériu a sledovať vydanie ďalších častí. Vaše deti, a určite aj vnúčatá, vám budú vďačné.
A ja si idem pozrieť ďalšiu tvorbu Lucie Lomové, ktorú som doteraz tak hlúpo ignorovala. Napríklad jej slávny ocenený komiks Divoši alebo detektívku Na odstřel.

  

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Práh.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Anča a Pepík 4
Text / Ilustrácie: Lucie Lomová
Vydal: Práh, 2017
Strán: 103
ISBN: 9788072526871


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.