Jak se máš, Eliško?

Jak se máš, Eliško?

Má aj vaše dieťa obdobie, keď sa hodiny dokáže hrať s plyšákmi, poníkmi alebo stavať garáže a dialnice pre autá? Tvorí pre ne dialógy, prehráva si skutočné aj fantastické situácie? Pampúch si sám pre seba takéto hry pomenoval „divadielko“.  Pozvánkou do podobného divadielka je aj útla kniha Lucie Sunkové. V hlavnej úlohe: malá myška Eliška.

Lucie Sunková je scenáristka, režisérka a výtvarníčka. Vymyslela a nafotila jednoduchý príbeh myšky Elišky, ktorá býva v malom domčeku na konci záhrady. Sledujeme v ňom Elišku od zobudenia po uloženie do postieľky. Je to síce len malá myška, ale celý jej deň je plný dobrodružstva. Nie sú to žiadne hrdinské činy, len také malé všedné trampoty. Polámaný vozík, ktorý treba opraviť, pozbierať letné ovocie, huby v lese, navariť obed, marmeládu, vyprať bielizeň, vyžehliť, porozprávať rozprávku a dobrú noc! Až sa mi nechce veriť, že to človek všetko stihne za jeden deň. V detskom „divadielkovom“ svete asi plynie čas oveľa pomalšie.

Autorská kniha je ilustrovaná technikou kombinujúcou fotografiu a počítačovú kresbu. Samotné fotky aj obrázky sú pekné. Plyšová myška zasadená do reálneho prostredia funguje v príbehu perfektne. Občas mi ale vadila grafická úprava stránok, ktorá mi príliš nesedela.

Napriek tomu je Jak se máš, Eliško? veľmi milá kniha. Ak máte radi príbehy voňajúce romantickou nostalgiou za životom našich babičiek, bude sa vám páčiť. Možno deťom budete musieť vysvetliť ako sa varí na piecke, alebo perie s rumpľou (valchou). To ale rozhodne nie je na škodu.
Autorka v blízkej budúcnosti chystá podobnú knihu Kdo hledá, najde. Oveľa viac ma však zaujíma jej Strom, ktorý je vlastne tlačený záznam rovnomenného animovaného filmu.

        

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Jak se máš, Eliško?
Text / Ilustrácie: Lucie Sunková
Vydal: 65. pole ,2015
Strán: 48
ISBN: 9788087506677


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.