Kolala petřínská

Kolala petřínská
Mini knižočku Kolala petřínská sme dostali ako bonus k predplatnému Rakety. Prekvapila viac ako príjemne.

Príbeh napísala Jana Šrámková (na jej prózu sa ešte len chystám). Text je stavaný ako dialóg medzi maminkou a malou Lídou, ktorej pri výlete na pražský Petřín spadne z mostu plyšová koala Kolala. Vynaliezavá maminka sa snaží uplakanej Líde vysvetliť, že sa vlastne nestalo nič zlé. A tak sa začína neuveriteľné koalie dobrodružstvo. Kolala vedie totiž na Petříne veľmi zábavný život: kŕmi sa zmrzlinou, schováva sa pred dotieravými fotografmi a kradne bozky zamilovaným párom. Aby jej nebolo smutno, donesie jej Lída koaliu kamarátku.

Príbeh sa končí tak, ako to asi väčšina rodičov dobre pozná:

To bude něco, viď? Jsi zakladatelka rodu kolaly petřínské. Tak už pojď, Lído.
Néé, moje kolalááááá!

Zošit ilustrovala talentovaná Aneta Františka Holasová. Určite ju poznáte ako autorku knihy Lumír včelaří. Pri Kolale petřínské sú jej maľby rovnako príjemné ako u Lumíra. Ilustrácie sú jednoduchšie, bez priveľa zbytočných detailov. Pri mini formáte knihy je to ale výhoda. To však neznamená, že v nich nenájdete pár vtipných momentov (čúrajúci zmrzlinár alebo môj obľúbený, chlapík fotiaci mobilom/tabletom). Použila len odtiene a kombináciu červenej a zelenej, tak má celá knižočka taký trochu „parkový“ nádych.
Knihu vydalo nakladateľstvo běžíliška, od ktorého už s pampúchom dlho čítame Ferdinande! a Všechno je to na zahradě. Patrí do ich zatiaľ štvorzväzkovej edície mikroliška, určenej priamo „na cesty, do čekáren, autobusů i vzducholodí“.  Jana Šrámková napísala aj ďalší zošit O panáčkovi. Určite sa ich chystáme dokúpiť. Na tú cestu vzducholoďou.

 

kolala petrinska

 

kolala petrinska

 

kolala petrinska

 

kolala petrinska

 

kolala petrinska

 

kolala petrinska

 

kolala petrinska

 

Ozaj, vedeli ste, že v češtine je to ten Koala medvídkovitý ale v slovenčine tá Koala medvedíkovitá? Ako sa nám to tu krásne dopĺňa, že?
Názov: Kolala petřínská
Text: Jana Šrámková
Ilustrácie: Aneta Františka Holasová
Vydal: Bežíliška, 2014
Strán: 24
ISBN: 9788086471532


0 thoughts on “Kolala petřínská”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.