O robůtkovi

O robůtkovi

Písať o detskej knihe, že je o priateľstve, je ako hodnotiť knihu ako zaujímavú. Väčšinou to nič nevypovedá, pretože skoro každá kniha môže byť zaujímavá. Tak ako v skoro každej detskej knihe nájdete tému priateľstva. Nuž ale… komiks O robůtkovi je o priateľstve. Nielen.

Prvé, čo vás určite upúta, je forma komiksu. Na viac ako 130 stranách môžete sledovať príbeh takmer bez slov. Jednoduché stručné vety pekne charakterizujú hrdinku. Tá si totiž vystačí aj bez zbytočného rozprávania okolo. A malý robot sa dokáže vyjadriť len pomocou zvukov a gest.
Autor Ben Hatke je v USA obľúbený ilustrátor. Za tento komiks získal dokonca Eisnerovu cenu, čo je vlastne taký Oscar v komiksovom svete. Jeho štýl kresby je skôr klasický, bez priveľa detailov. Žiadne experimenty, ale zato precízna práca. Jeho zručnosť vidieť aj na príbehu, ktorý jasne a hladko plynie z okienka na okienko, zo strany na stranu. Tým je kniha ľahko zrozumiteľná aj čitateľom od 3-4 rokov.

Bezmenná hlavná hrdinka je dosť stará a to, aby sa sama hrala vonku, ale ešte nemusela do školy. Počas jednej z objavných výprav do lesa v okolí nájde škatulu, v ktorej je ukrytý malý robot. Po opatrnom zoznámení mu ukáže svoj svet a všetky obľúbené zábavky. Malý robot sa však omylom stratil z továrne a je po ňom vyhlásené pátranie. Do terénu sa vydáva veľký zlovestný robot pátrač. Po dobrodružných zvratoch, záchrannej akcii a skutočne napínavej naháňačke, sa všetko dobre skončí. Robot je zachránený a dokonca sa nájdu aj noví kamaráti.

Ben Hatke sa nebojí v príbehu spomenúť aj tie temnejšie fázy priateľstva: žiarlivosť, hnev, hádka. Samozrejme ale nasleduje ospravedlnenie, odpustenie, ochota urobiť pre toho druhého aj nemožné.
Obrovským plusom komiksu je jeho hlavná hrdinka. Odvážne dievča s tmavou pokožkou je vynaliezavé a dokáže si ľahko poradiť samo. Stačí jej k tomu náradie a práve to priateľstvo. Na záver do lesa na víťaznú oslavu prichádzajú aj iné deti. Naša hrdinka sa k nim ale nepridá. To ma veľmi prekvapilo. Zdá sa, že nepotrebuje uznanie druhých. Od začiatku vedela, že je šikovná (sebavedomie, ktoré sa len tak nevidí ani u mužských hrdinov, nie to ešte u ženských). Vzťah s malým robotom tak nebol zredukovaný len na akúsi cestu k ľudským deťom. Práve naopak! Napriek svojim rozdielom, je ich priateľstvo skutočné. Spolu odchádzajú za ďalším dobrodružstvom.

Pre koho je teda určené toto malé majstrovské dielo? Vďaka jednoduchému príbehu a minimu textu, kľudne pre čitateľov od 4 rokov. Ak sa vaše dieťa práve učí čítať, neváhajte komiks vyskúšať ako prvé samostatné čítanie. Text v bublinách je písaný veľkým tlačeným písmom, ktoré väčšina detí ovláda ako prvé. Napätie zase udrží pozornosť aj starších, takže ani 6-7 ročné sa nebudú nudiť.

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: O robůtkovi
Text / Ilustrácie: Ben Hatke
Vydal: Cpress, 2017
Strán: 144
ISBN: 9788026417439


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.