Řeka

Řeka

Ak by som mala Řeku Alessandra Sannu opísať len dvoma slovami, boli by to tieto: poézia v obrazoch.

Podobne ako básnik, aj Alessandro Sanna sa snaží zachytiť pomocou momentov a nálad plynutie času na brehoch rieky.
Štyri ročné obdobia, štyri príbehy, štyri podoby jednej rieky. Krutá a neľútostná na jeseň, tichá a tajomá cez zimu. Jar prináša sviežosť a život, a nakoniec je tu magická sila leta. Všetky elementy sa navzájom prelýnajú. Rieka, čas, príbeh. Sama rieka nie je len pasívnym pojítkom. Vstupuje do príbehu, niekedy dravo agresívne, niekedy v náznakoch. Ale stále cítite jej prítomnosť.

Možno je to aj formátom knihy. Stránka je rozdelená na štyri okienka, ktoré pripomínajú dlhé a úzke koryto rieky. Ale najviac neustály pocit prítomnosti rieky spôsobuje technika maľby.

Abys vytvořil oblohu, potřebuješ vodu, abys vytvořil zem, potřebuješ vodu, ke všemu je potřeba voda. Voda je základním prvkem celé knihy.

Nič nezachytí vodu na papier tak ako akvarel. Skoro sa ani nechce veriť, že tá krása, na ktorú sa pozeráte je len trochu vody a pigmentov. Nebo a voda na tisíc spôsobov. Každý iný a každý rovnako úchvatný.

Řeku môžete čítať znova a znova. Zakaždým, keď ju otvorím, nájdem niečo, čo ma oslovuje práve v tomto momente. „…střípky pohledů a zázraky pohřbené v čase,“ ako píše sám autor v doslove.
Aj keď prvý príbeh je tragický, postupne sa rieka ukľudňuje. V zime sa dejú zázračné veci, ukryté v hmlách. Jar je oslavou života, doslova aj symbolicky. Leto vám opäť pripomenie, že rieka je živel, ktorý nechce byť spútaný (ako tiger v cirkuse). Ak ju necháte tiecť jej vlastným tempom, bude pre vás inšpiráciou a uvidíte jej skutočnú krásu.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Labyrint. Z edície Raketa už milujeme ich Ptáček a lev. Zdá sa,  že Labyrint sa rozhodol vydávať samé lahôdky. Som zvedavá, s čím prídu nabudúce.

reka_02  reka_03  reka_05  reka_06  reka_07  reka_08 reka_09  reka_11  reka_10  reka_12  reka_13


KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).


Názov: Řeka
Text/Ilustrácie: Alessandro Sanna
Vydal: Labyrint, 2015
Strán: 112
ISBN: 9788086803357


4 thoughts on “Řeka”

  • Presne ako píšeš. Presne, ten formát zvolil presne, práve štyri obrazce (prečo nie tri, prečo nie päť?) Tá štvorka v príbehoch s ročnými obdobiami. Nie je to štvorec, nie je to identické po všetkých stranách, ale je to dostatočne pravidelné, aby tomu oko po troch prelistovaných stranách rozumelo.
    OT: poézia v obrazoch, nie sú to tri? :)))
    Ďakujem za recenziu!

  • Dnes som ju prvý krát vytiahla, že ju idem dcére „čítať“ pred spaním. Bola som úplne nepripravená na to, čo sa tam v prvom, jesennom príbehu bude diať. Ledva som to zvládla na poslednú chvíľu nejak ukecať, aby dcéra aj zaspala. Potom som zobrala knihu do obývačky a horúčkovito som hľadala, či sa tam predsa nedá násjť nejaká iná interpretácia. Nedá. Celú noc sa mi o tom snívalo. Autor má dar namaľovať to tak, že si úplne viete vybaviť zvuky a vône, bolo to dosť intenzívne. Takže varovanie: určite ten prvý príbeh nečítajte pred spaním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.