Rozprávky o psíčkovi a mačičke

Rozprávky o psíčkovi a mačičke

Z nejakého dôvodu som mala túto knihu uloženú v hlave v zásuvke „nudná povinná literatúra“. Toto leto sme knihu s pampúchom oprášili. Och, ani neviete, ako som sa mýlila! Rozprávanie o psíčkovi a mačičke patrí do úplne inej zásuvky.

Do slovenčiny text Josefa Čapka preložila Krista Bendová. Jazyk je už možno mierne zastaralý a dnešné deti si naň budú musieť chvíľu zvykať. Nebojte, oni si s tým ľahko poradia. Čo sa ale časom nemení je autorov láskavý humor v príbehoch. Podivný list plný chýb, vymyslení chlapci z Trenčína a torta zo samých dobrých vecí pobavia deti aj dnes.
Viete, že prvý krát rozprávky o psíčkovi a mačičke vyšli už v roku 1929? Nie je úžasné, že aj po osemdesiatich rokoch dokážu potešiť a pobaviť?

Ako si psíček a mačička umývali dlážku poznajú asi všetci. Nonsens s tým, kto koho zavesil na šnúru vyschnúť, je prvá skúška logického myslenia pre deti. (Pampúch sa zatiaľ nechytil a rozhodne mu to nehodlám uľahčovať, zdôrazňovať alebo nebodaj vysvetlovať. Nech si tú krásu objaví pekne sám.) Rozprávanie o Vianocniach a bezradnom pánovi Čapkovi je zase fajná ukážka samotnej tvorby príbehu. Kto to teda vymyslel, o čom bude tá vianočná rozprávka a napísal to pán spisovateľ dobre? Deti si môžu lámať hlavičky a rodičia si spomenú zase na film Inception.

Psíček s mačičkou si tortu vzali, robili nad ňou „hamhamham, tá je dobrá, tá sa vám podarila,“ a robili, ako keby ju jedli.

Príbehy sú priamo stvorené na predčítanie.  Dej je veľmi jasne a obrazne popísaný a zábavný. Vďaka tomu pochopí rozprávku o tom, ako hrali psíček a mačička divadlo, ľahko aj trojročné dieťa.

Knihu rozprávok o psíčkovi a mačičke som si teda úspešne zaradila do zásuvky „obľúbené klenoty“. Skúste ich aj vy, príbehy od pána Čapka sa totiž na dlhé zimné večery náramne hodia. A my s pampúchom sa poobzeráme po ďalších knihách z police po rodičoch.

rozpravky_o_psickovi_a_macicke_02  rozpravky_o_psickovi_a_macicke_04  rozpravky_o_psickovi_a_macicke_03  rozpravky_o_psickovi_a_macicke_05  rozpravky_o_psickovi_a_macicke_06  rozpravky_o_psickovi_a_macicke_07  rozpravky_o_psickovi_a_macicke_08  rozpravky_o_psickovi_a_macicke_09  rozpravky_o_psickovi_a_macicke_10

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Rozprávky o psíčkovi a mačičke
Text/Ilustrácie: Josef Čapek
Vydal: Mladé letá, 1987
Strán: 102
ISBN: - (8089272211)

 4 thoughts on “Rozprávky o psíčkovi a mačičke”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.