Vlásky

Vlásky

Čím častejšie túto roztomilú knihu čítame, tým ju mám radšej. Áno, obrázky sú veľmi ľúbivé, ale to nie je dôvod.

Mám ju rada kvôli pribehu. Krásne minimalistickému a trochu nejednoznačnému.
Alica mala veľmi dlhé vlásky. Tak dlhé, že sa jej pri prechádzke zamotávali do stromov. Pri ich umývaní spotrebovala toľko šampónu, že by vystačil pre pätnásť ľadových medveďov. Jedného dňa sa nahnevala a vlasy odstrihla. Bola slobodná, ale to prinieslo aj mierne komplikácie. Fúkalo jej za krk a ochorela. Ale zo všetkétho najviac ju mrzelo, že je sama. Aspoň sa tak cítila. Trvalo jej skoro rok, kým si zvykla. Vlasy jej znova narástli, ale ona vedela, že aj bez nich je to zábava. Preto neváhala a vlasy si znova ostrihala.

Páči sa mi, ako sa jednoduchý príbeh hrá s pocitmi hlavnej hrdinky. Autorka Magdalena Takáčová v rozhovore pre sufloviny.sk hovorí, že prvý obrázok knihy bola trochu nešťastné dievča s krátkymi vlasmi. Alica je v knihe veselá, nahnevaná, odhodlaná, prekvapená, smutná a znova veselá. Celkom presne popisuje rôzne stavy, aké prežívame, keď sa odhodláme na nejakú zmenu v našom živote. So zmenou totiž prichádzajú aj nové okolnosti, na ktoré nemusíte byť pripravený. A vyrovnať sa s nimi nie je ľahké. Ale časom sa všetko urovná. Viac názornejšie sa to deťom ani vysvetliť nedá: vlásky dorástli. Lenže Alica teraz vie, že ďalšia zmena už nebude taká bolestivá (v knihe aj doslovne). Nožnice (ako nástroj zmeny) už nepatria do škatule k „zlým veciam“.  Možno znova príde niečo, čo nečakala. Tentokrát ale vie, že si s tým poradí. Je pripravená a nebojí sa.

Vďaka milým ilustráciám, ňuňu zvieratkám a záplave červených vlasov, kniha upúta na prvý pohľad. Ale naozaj stačí pár prečítaní a zamilujete sa. Ani sa nečudujem, že je to v Čechách bestseler.

Knihu, pôvodne v češtine, vydal aj slovensky Fragment (Albatrosmedia). Odporúčam ju pre všetky deti od 3 rokov. Užijú si ju chlapci, dievčatá aj rodičia.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Vlásky
Text / Ilustrácie: Magdalena Takáčová
Vydal: Fragment, 2017
Strán: 32
ISBN: 9788025334287


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.