2. TÝŽDEŇ: O RASTLINKÁCH

2. TÝŽDEŇ: O RASTLINKÁCH

Na tento týždeň som mala pripravenú poznávaciu-vymýšľaciu aktivitu na lúke. Ako to väčšinou s deťmi býva, plán nevyšiel tak, ako som pôvodne myslela. Zato sa ale všetci zúčastnení dobre bavili a celý týždeň bol vlastne skvelý.

čo som potrebovala:

  • lúku (nakoniec stačil aj trávnik medzi panelákmi)
  • knihu, ideálny je atlas rastlín a kvetov
  • papier, lepiace pásky, lepidlo

ako na to:

Cieľom aktivity je vymyslieť nové mená dobre známym rastlinám. Pôvodne som chcela urobiť piknik s knihou a priamo na lúke natrhať kvety a pozbierať nápady na nové názvy. Deti boli ale tak zaujaté nahánaním motýľov a čítaním kníh, že na kvetinky neostal čas. Nevadí, myslela som si, zopakujeme akciu neskôr. Ha, chyba lávky! Keď bolo teplo, deti radšej skákali do nového bazéna na dvore, a keď pršalo, tak sa nedalo nikam ísť. Kvety sme teda nakoniec s pampúchom zbierali na trávniku medzi panelákmi a v babkinej záhradke. Ešte šťastie, že mestské služby sa s kosením trávy neponáhľajú.

Rastlinky som dala lisovať do knihy. Najlepšie sú tie hrubé, odporúčam Atlas liečivých rastlín a lesných plodov. Neuvážene som použila kuchynské papierové utierky, takže vylisované kvety majú pekný otlačený vzor.

Usušené kvety (nám stačilo tri dni) pampúch nalepil na farebné papieriky. Ja som v múdrych knihách dohľadala správne názvy rastlín (znova odporúčam Atlas liečivých rastlín). Najviac mi dal zabrať hviezdnik ročný. Musela som konzultovať Google.
Potom nastúpil pampúch a povymýšľal nové názvy.

030 037 alica cita partia zbieranie kvetov zbieranie kvetov
herbar

výsledok:

Nečakane dobré. Obrázky sa mi tak páčia, že ich chcem dať do rámikov a zavesiť v detskej izbe.
Keďže má pampúch len tri a pol roka a momentále najradšej hovorí po čínsky, tie jej názvy aj tak vyzerajú. Verím, že so staršími deťmi si práve v tejto fáze užijete najviac zábavy.  Ja si túto aktivitu isto zopakujem, keď tu budú na prázdninách sestrine deti.

058

Viac o projekte Prečítané leto si môžete prečítať na stránkach Čítajme si spolu. Veľa knižných tipov na čítanie na lúke nájdete zase tu: Knižky o rastlinkách.5 thoughts on “2. TÝŽDEŇ: O RASTLINKÁCH”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.