Ako sa chytá radosť

Ako sa chytá radosť

Keďže knihy prichystané na tento týždeň Prečítaného leta ostali doma a s deťmi prázdninujeme u babky, prehľadala som police u rodičov. Spomenula som si na túto krasotinku. Ako malá som milovala jej ilustrácie. Hrubín nesklamal a našla som v nej aj básničky o kvetoch. Aj keď som nevedela, čo je to kúkoľ a zvlačec.

Zbierky Františka Hrubína pre deti v Čechách ilustroval väčšinou Jiří Trnka. Mám ich vlastne tak spojených, že mi chvíľu trvalo, kým som si uvedomila, že aj toto je Hrubín. V preklade Milana Rúfusa s krásne letnými obrázkami Igora Rumanského.

Knihu zostavil a preložil Rúfus. Ani neviete, aká je to lahoda čítať skvelý preklad z češtiny do slovenčiny. Po všetkých tých obludnostiach, čo sa teraz vydávajú na kilá. Je počuť, že sa práce chopil pán básnik.

Keď narodí sa maličké,
dar videnia má v hlavičke,
dar počutia má v nežnom ušku,
dar dotyku má v prštekoch,
dar chuti pozná v prvom dúšku,
dar vône na jar na kvetoch,

a ty k tým darom batoliatka,
dar reči pridáš, dobrá matka.

Pôvodne kniha vyšla v roku 1978. Igor Rumanský za ilustrácie dostal viacero ocenení, dostal sa aj na Čestnú listinu IBBY.  Za seba môžem povedať, že na jeho obrázky rozkvitnutých lúk sa pozerám veľmi rada.

167 166 159 158  164 161
155

A mimochodom, kúkoľ je rastlina, ktorá bola eštepred päťdesiatimi rokmi rozšírená ako škodca na poliach. Začala sa ale systematicky ničiť a dielo sa viac ako podarilo. Stal sa z nej na našom území kriticky ohrozený druh.

Knihu si môžete kúpiť  na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Ako sa chytá radosť
Text: František Hrubín (preklad Milan Rúfus)
Ilustrácie: Igor Rumanský
Vydal: Mladé letá, 1997
Strán: 112
ISBN: 8006007403


2 thoughts on “Ako sa chytá radosť”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.