Doktor Racek – Cesta kolem světa za 31 písmen

Doktor Racek – Cesta kolem světa za 31 písmen

S Doktorom Rackom sme sa u nás prvýkrát stretli v časopise Raketa, kde vychádza ako komiks. Svieže a zábavné príbehy pampúcha bavia a mňa zase neopozerané výtvarné spracovanie. Preto sme pri novinke vydavateľstva Labyrint Cesta kolem světa za 31 písmen neváhali ani chvíľku.

Doktor Racek nie je ale žiaden nováčik. Duo Milada Rezková a Lukáš Urbánek má za sebou už dve knihy s touto svojráznou postavičkou. Tentoraz si Racek len tak nasadol do rakety a šup na cestu okolo sveta. Trvalo mu to presne 31 písmen. Začal v Albánii, zachraňoval pred skazou syr v Egypte, hľadal dalajlámu v Tibete. Trsol si na Brazílskom karnevale, zložil novú národnú „polkopíseň“. Stavil sa aj na Slovensku a skončil v Žatci (ako inak). Moja najobľúbenejšia je časť o Zimbabwe. Ilustrovaná na šiestich stranách:

Zebra Zuzka ptá se duhy:
Duho, ty máš taky pruhy?
Proč máš záda do oblouku?
Nemáš plnou pusu brouků?
Kde spíš v noci? Na zámku?
Máš ráda čaj z  heřmánku?
Kolik měříš v pase?
Přijdeš zítra zase?

Ak čakáte nejaké poučenie alebo fakty, veľa sa toho nedozviete. Čoho je ale v Rackovom putovaní nad hlavu, je čistá zábava. Cesta kolem světa má totiž podtitul „prvá punková abeceda“. Stačí keď do knihy len nakuknete, bude vám jasné, že autori si Rackovu jazdu užili poriadne. Energia a radosť zo slobodnej tvorby z nej vybuchuje ako novoročný ohňostroj.

Bláznivé texty Milady Rezkovej ťahajú ešte bláznivejšie ilustrácie. Lukáš Urbánek je jednoducho frajer. Jeho koláže, rozmazané linky prepiskou alebo pastelkami vymalované plochy perfektne vyniknú na veľkorysom formáte knihy.
Strana za stranou plná nápadov. Nebudete vychádzať z údivu, kam všade vás Racek zavedie. A o to v tejto knihe ide, strhne vás zo sebou na krásne šialenú cestu okolo sveta.

Na poslednej strane je nápis: „Doktor Racek má rád svobodu!!!“  A ja som veľmi rada, že vychádzajú knihy pre deti, ktoré nám túto slobodu dovolia užiť si skoro všetkými zmyslami.

doktor_racek_02  doktor_racek_03  doktor_racek_04  doktor_racek_05  doktor_racek_06  doktor_racek_07  doktor_racek_08 doktor_racek_09

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Doktor Racek: Cesta kolem světa za 31 písmen
 Text: Milada Rezková, Lukáš Urbánek
 Ilustrácie: Lukáš Urbánek
 Typografia: Jakub Kaše
 Vydal: Labyrint, 2016
 Strán: 172
 ISBN: 9788086803401

 1 thought on “Doktor Racek – Cesta kolem světa za 31 písmen”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.