Princ & princ

Princ & princ

Tento týždeň sa všade spomínala láska. Tak sme si tématicky vytiahli knihu, ktorú pred pár rokmi vydal český Meander. Ten sa špecializuje na nevšedné a krásne knihy. Ani Princ a princ holandských autoriek Lindy de Haan a Stern Nijland nie je iný.

Hneď na úvod musím povedať, že táto kniha vôbec nebola to, čo som čakala. Mala v nej byť dráma, boj o právo na lásku, utrpenie nechápaného syna… veci ktoré sú nepochybne (vraj) súčasťou života homosexuálov. Alebo nie?
Napovedať mi mal už fakt, že kniha je určená pre trojročné deti. Pozrite si sami: vo veselom kráľovstve žila stará kráľovná a mladý princ. Kráľovnej sa už nechcelo vládnuť, tak prehovorila syna, aby sa konečne oženil. Na pytačky pozvali princezné z celého sveta, ale princovi a kráľovnej sa žiadna nepozdávala. Posledná princezná prišla so svojim bratom. Bola to láska na prvý pohľad. Dojatá kráľovná si poplakala na svadbe a všetci žili šťastne až do smrti.
Jediné utrpenie, ktoré musel mladý princ znášať, bolo ranné vstávanie a ukričaná kráľovná.
Ja viem, takto bez problémov to asi naozaj nepôjde. Ale Princ a Princ je rozprávková kniha. Krásne ideálny svet, v ktorom by sme všetci radi žili.

Ilustrácie vás tiež môžu prekvapiť. Svojou šialenou farebnosťou, zdanlivo chaotickým rozložením. Linda de Haan a Stern Nijlandová zvolili techniku koláže, ktorej princíp sa vlastne k téme hodí. (Všetky tie rôzne materiály, ktoré vytvárajú jeden obrázok.) Niektoré výrazy hrdinov sú skutočne expresívne. Kráľovná matka kričiaca na syna vyzerá ozaj hrozivo. Ale myslím, že súčasný čitateľ je už zvyknutý na rôznorodosť ilustrácií detských kníh. Práve vďaka vydavateľstvám ako Meander, Baobab alebo Bežíliška.

Takže aby som to zhrnula: obsah ani forma nie je pre väčšinu nejako šokujúci. V žiadnom prípade netvrdím, že by to mal byť zámer. Práve naopak. Príbeh je tak krásne obyčajný, až vám je z toho ľahko na duši. To je práve to, čo som ani nevedela, že chcem od takejto knihy. Aby deťom ukazovala ten ideálny svet. Bez drámy a zbytočného trpenia. Aby to bolo normou.

princ_a_princ (2)  princ_a_princ (4) princ_a_princ (5) princ_a_princ (6) princ_a_princ (7)

Dodatok: čo ma skutočne prekvapilo je, že originál je už z roku 2000. 17 rokov! Som zvedavá, ako naša krajina bude prijímať tieto témy o ďalších 17 rokov.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Princ & Princ
Text: Stern Nijland
Ilustrácie: Linda de Haan
Preklad: Adéla Elbel
Vydal: Meander, 2013
Strán: 32
ISBN: 9788087596319


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.