Kdo jinému jámu kopá…

Kdo jinému jámu kopá…

Ako na Nový rok, tak po celý rok! Držíte sa svojich novoročných predsavzatí? Ide vám to ako po masle alebo ste už hodili flintu do žita? Nečudovala by som sa, veď zvyk je železná košeľa. My na to tento rok ideme od lesa. Máme to v suchu, lebo sme si žiadne nedali. Ha!
Nemyslite si, nejadla som vtipnú kašu. Už štvrtýkrát si dávam One Word na rok. Je to sto a jedna! Nestaviam si vzdušné zámky, ružové okuliare nosím len občas. Každý je predsa strojcom svojho šťastia. Skúste to, ide to jedna báseň.

No ale k veci. To, že ste rozumeli úvodnému odstavcu, je výhoda, ktorá príde s vekom. Deti sa takéto prirovnania, porekadlá a príslovia musia pekne krásne naučiť. Niektoré pochopia samé (netreba mať z toho ťažkú hlavu), niektoré sú trochu zložitejšie (ako keď hrach na stenu hádžete). S niektorými sa v bežnej reči ani nestretnú.
Škoda, lebo hľadanie významu je často fakt zábava. O tom vás môže presvedčiť kniha Kdo jinému jámu kopá. Je to vtipný slovník s viac ako 500 bežnými českými frazeologizmami. Tie sú usporiadané abecedne podľa podstatného mena v spojení. Knihu napísala Anna Novotná pôvodne pre svoje deti. Ja som rada, že ju v Nakladatelství Práh vydali a tak môže baviť aj nás.

Každé heslo sprevádza okrem krátkeho vysvetlenia aj vtipný obrázok Jiřího Votrubu. Na ilustráciách pekne vidieť absurdnosť spojení, keby sme ich brali doslova. Napríklad tácka plná hláv k heslu „byla tam hava na hlavě“.

Ak teda chcete ukázať deťom, že hra s jazykom a rečou je nielen zábavná, ale aj objavná, siahnite po tejto knihe. Alebo po pokračovaní Kdo se směje naposled…

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Práh.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Kdo jinému jámu kopá...
Text: Anna Novotná
Ilustrácie: Jiří Votruba
Vydal: Práh, 2013
Strán: 128
ISBN: 9788072524778


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.