Náš zázračný příběh

Náš zázračný příběh

Dnes tu mám pre vás krásnu a nevšednú knihu o ceste na svet. Pretože niekedy nestačí, že sa dvaja ľudia nekonečne milujú. Niekedy je treba pomoc odborníkov, aby sa stal malý veľký zázrak.

Denisa Hledíková pracuje v odbore asistovanej reprodukcie už niekoľko rokov v Čechách aj v Rakúsku. Nápad na knihu sa zrodil práve po skúsenostiach v zahraničí, kde sú knihy s touto tématikou celkom bežné. Keďže u nás takýto formát chýbal, pustila sa do toho. Pod odborným dohľadom viedenskej psychterapeutky Eveline Pauly Leitl. Vznikla tak krásna a milá kniha, ktorá môže pomôcť rodičom vystvetliť zložitú cestu ich detí na svet. Je tu dokonca vyhradený priestor pre vlepenie fotiek z ultrazvuku a zapísanie údajov pri narodení dieťatka. Tak si knihu môžete prispôsobiť priamo na mieru.

Kniha je teda určená na spoločné čítanie pre rodičov s deťmi. Už v úvode vás oslovia a všetko vysvetlia nielen autorka, ale aj oborná poradkyňa.
Celý text je rozdelený na tri časti. Prvým je „skoro pohádkový příběh“ o ceste na svet. Jednoducho, zrozumiteľne a veľmi citlivo je vystvetlené, prečo niekedy príroda nestačí aj keď sa rodičia veľmi veľmi ľúbia. Našťastie je tu pán doktor. Pomôže strateným vajíčku a spermiám nájsť k sebe cestu. A stane sa zázrak: narodí sa malý človiečik.
Príbeh ilustrujú nádherné obrázky talentovanej Dao Thuy Linh. Nad jej ilustráciami som sa už rozplývala v najrozkošnejšej prírodopisnej knihe Nečakané priateľstvá.  Aj v Zázračnom příběhu pomáhajú zjemniť text a dodávajú roztomilý aspekt.

Druhá časť má názov Pohádka pro Vaší ratolest na dobrou noc, s podtitulom „Sami budete nejlépe vědet, kdy je na tuto pohádku ten nejlepší čas…“
Nuž, priznám sa, že ja teda neviem. Rozprávka je variáciou na klasický kvetinko-motýľový príbeh o sexe. V podstate vysvetľuje to, čo prvý príbeh. Akurát záhadnejšie, zložitejšie a s magickým balastom okolo. Pre mňa v knihe ani nemusela byť.

Treťou časťou je príbeh Renaty a Michala, rodičov, ktorí majú vďaka asistovanej reprodukcii už dve deti. Renata otvorene rozpráva o zložitej ceste k prvému tehotenstvu (bohužial neúspešnému) a pôrodu. Presne tak, ako to poznajú mnohé české aj slovenské páry. Príbeh je samozrejme určený rodičom, nie deťom.

Ak teda máte dieťatko, ktoré sa narodilo vďaka pomoci doktorov a chcete mu to pravdivo vysvetliť, je Náš zázračný příběh práve pre vás. Je to určite dobrý pomocník nielen pre deti, ale hlavne pre rodičov.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Family Trees Publishing.

Názov: Náš zázračný příběh
Text: Denisa Hledíková
Ilustrácie: Dao Linh
Vydal: Family Trees Publishing, 2017
Strán: 40
ISBN: 9788027028085


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.