Roční období

Roční období

Aby som pravdu povedala, táto kniha pre mňa nebola láska na prvý pohľad. Keď pred pár mesiacmi prišla poštou, prelistovala som ju a bez väčšieho záujmu odložila. Tento týždeň sme Roční období francúzskeho umelca Blexbolexa znova vytiahli a skúsili sa do nej ponoriť.

Spoznávanie bolo pomalé, po troškách. Najskôr ohmatať obálku, textilný chrbát, príjemne drsné stránky. A tie farby! Pripomínajú staré plagáty. Výrazné farebné plochy bez tieňovania. Minimalistické, ale aj detailné keď je treba.
Stránku za stránkou, slovo za slovom. Ponáranie je ten správny spôsob v prípade tejto knihy…

Kniha začína štvoricou obrázkov tej istej krajiny. Jar, leto, jeseň, zima. Pokračuje obrázkami s jednoslovným popisom. Pomocou nich plynie knihou čas ďalej, z jedného ročného obdobia do druhého. Občas len náznakmi, typickými výjavmi, vecami pre jednotlivé sezóny. Niekedy zachytíte mikropríbeh (piknik, odpadky, nález, hniezdo), niekedy nie je prechod na ďalšie strany taký jasný. Zo všetkých ilustrácii ale cítite atmosféru príznačnú pre určitý čas roka.

Musím povedať, že je to veľmi príjemná plavba. Zakaždým iná, stále niečim zaujímavá. Môžete ju prejsť len po hladine, alebo si vychutnávať jednotlivé nálady. Zatiahne vás do obáv o budúcnosť, ale aj ohromí ľahkosťou a krásou života. Netreba sa báť, vždy totiž príde jar.

rocni_obdobi (2)  rocni_obdobi (3) rocni_obdobi (4)  rocni_obdobi (5)  rocni_obdobi (7)  rocni_obdobi (8)  rocni_obdobi (9)  rocni_obdobi (12)  rocni_obdobi (14)

P.S.: A na koniec som ešte aj počítala: úvod-2-8-12-22-záver.

Názov: Roční období
 Text / Ilustrácie: Blexbolex
 Vydal: Baobab, 2013
 Strán: 176
 ISBN: 9788087060728


2 thoughts on “Roční období”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.