Tetovaná teta

Tetovaná teta

Až teraz sa pampúch dostal do veku, keď ho začína baviť nonsensová literatúra. Zbierkou básní od Daniely Fisherovej Tetovaná teta sme začali, uvidíme ako dlho nám bude trvať cesta k Silverstainovej Jen jestli si nevymejšlíš.

Mám jednu tetovanou tetu,
patří k ní strýcovaný strýc.
Oba se mají čile k světu,
a víc už o nich nevím nic.

Daniela Fisherová nie je žiaden nováčik, pre deti aj dospelých píše už dlho. Je to na jej veršoch poznať. Dokáže sa hrať s jazykom tak krásne, že to ocení aj také básnické (a slovenské) poleno ako ja. Melodické texty znejú ale najlepšie, keď sa čítajú nahlas. Prekvapia vás svojim humorom, ktorý baví deti aj dospelých.

Srazila se koule s koulí,
obě koule mají bouli.
Srazila se krychle s krychlí,
obě krychle tiše vzdychly.
Srazily se kalhoty,
nedosáhnou na boty.

Kniha je rozdelená na päť častí. Už len tie názvy: titulná Tetovaná teta je hneď prvá, potom sú Říkačky a jazykolamy, náš najobľúbenejší Zvěřinec, Žrouti a nakoniec Malé příběhy.

Ani neviem povedať, ktoré z básní máme najradšej. Pampúch si pri raňajkách pospevuje „Co si dáš, človíčku? Krupičnou kašičku. A co ty člobrdo? Vajíčko natvrdo. A co ty člověče? Mlíčko, co uteče z mámina hrníčku“. Večer si zase spomenie na tele, které „sebou mele, nespí ani vteřinku“ alebo na pudlíky s dudlíky. Hm, vlastne by som vám tu mohla prepísať celú knihu (až na Strašídelnou báseň a o Vlkodlakovi, tie nečítame, lebo sú strašidelné).

Šel rým na kus řeči k rýmu,
chytil od něj děsnou rýmu.
Teď si oba libují,
jak se pěkdě rýbují.

Zbierku ilustroval Jaromír Plachý. Jeho výrazný štýl spoznáte na prvý pohľad. Mám rada jeho tvorbu pre dospelých, má v sebe niečo mierne znepokojujúce. Tomu sa však v knihách pre deti úspešne vyhýba. Fantastický svet panáčikov a zvieratiek ale ostáva. Niekedy smiešne podivný, inde zase milo rozostrený. (Že dokáže byť aj nekonečne roztomilý, svedčí aj hra Botanicula, ktorú vytvoril https://youtu.be/gxoxCxLdsNE)
Má na svedomí aj grafickú úpravu, ktorá je veľmi vydarená. Baví nás netradičný formát knihy, ktorý naplno využíva pri niektorých básňach a stavia ich „nabok“.

Tetovaná teta je jednoducho vtipná po všetkých stránkach. Určite sa nemusíte báť, že by zapadala prachom.

 

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Tetovaná teta
Text: Daniela Fisherová
Ilustrácie: Jaromír Plachý
Vydal: Meander, 2015
Strán: 128
ISBN: 9788087596623

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.