Větrná republika – GIVEAWAY

Větrná republika – GIVEAWAY

Pýtalo sa vás už vaše dieťa odkiaľ sa berie vietor? Neviete? Popri tom, ako budete googliť odpovede a náučné videá, si môžete spolu prečítať túto milú knihu. Olivier Douzou: Větrná republika.

Kde teda vzniká vietor? Vyrába sa vo Veternej republike predsa. Jednoduché, nie? Ako presne, vám napovie táto kniha. Obyvatelia vietor chytajú napríklad na húpačke, v prievane alebo mávaním paží. Potrubím ho zbierajú do veterného zámku a odtiaľ posielajú do sveta. Vietor treba všade, preto sa pekne nadrú. Nuž, niekto to robiť musí, zdá sa. A aby to neboli len také reči do vetra, môžete si s deťmi porozprávať aj o Beaufortovej stupnici sily vetra.
Toto svižné dielko má na svedomí umelec Olivier Douzou. Považujú ho za inovátora detskej knihy vo Francúzsku. Prekvapilo ma, že kniha je z roku 1998. Ani za osemnásť rokov totiž nestratila nič zo svojej sviežosti a hravosti. Slovné hračky aj vtipné obrazové detaily vaše deti budú baviť. Takže ak máte doma malého zvedavca s nevšednými otázkami, je to kniha práve pre vás.

vetrna_republika_02  vetrna_republika_03  vetrna_republika_04  vetrna_republika_05  vetrna_republika_06  vetrna_republika_07  vetrna_republika_08  vetrna_republika_09

 Súťaž

Medzi obyvateľov republiky patria Hučka, Poppinsovi a Herodes. Hučka a Poppinsovi sú jasní. Aká je ale spojitosť vetra a Heroda vôbec netuším. Ak viete, napíšte mi vysvetlenie do komentov, pošlem vám knihu za odmenu. A ak neviete a chceli by ste mať knihu doma, napíšte aj tak. Ak nikto nebude vedieť, v nedeľu vyžrebujem jedného láskavého čitateľa a Větrnú republiku mu pošlem (možno aj leteckou) poštou.

Názov: Větrná republika
 Text / Ilustrácie: Olivier Douzou
 Vydal: Baobab, 2009
 Strán: 40
 ISBN: 9788087060216


18 thoughts on “Větrná republika – GIVEAWAY”

 • Presypaci hodiny by mohly symbolizovat souhvezdi Orion. Pisek z hodin vitr snadno rozfouka.

  Cituji:
  Orion v křesťanství

  Betlémská hvězda

  V Matoušově evangeliu se dochoval příběh o třech mudrcích putujících do Betléma. Na jejich cestě z východu je vedla hvězda. Podle jedné z teorií, vysvětlujících zdroj příběhu, je onou hvězdou Sírius a tři králové jsou tři hvězdy Orionu. ( zdroj: http://myty.info/view.php?cisloclanku=2010010002). Herodes tedy ve spojeni s pribehem o narozeni Krista a trech kralich.

 • Netusiiiiim odpoved, ale kniha vyzera super! Idem vygooglit, ci ma pan autor aj nejake dalsie zaujimave knihy. Diky za tip 🙂

 • Tak si predstav co som nasla a celkom sa mi to ako vysvetlenie paci 🙂

  Herodes je typom človeka, ktorý sa dokáže dohodnúť s každým. Dokáže robiť
  kompromisy na obe strany. Pre jedných je veľký katolík, pre iných liberál,
  demokrat a ktovie ešte čo. Človek tisícich tvárí. Je prispôsobivý a premenlivý
  ako plastelína, človek bez chrbtovej kosti. Jeho základným heslom je zisk: len
  aby z toho niečo kvaplo. O takomto človeku môžeme pokojne povedať, že kade
  vietor, tade plášť!!!!!!!!!!!!!!

  No a este sa pridava k tomu aj taketo Herodes dal postavit MASADU v pusti nad Mrtvym morom, lebo bol paranoidny a obaval sa kadecoho 🙂 Cely rok tam fuka. Bola som tam 😀 Vtedy prave nefukalo, bolo tam iba cez 40 stupnov ale na takej planine, to moze byt pravda!

 • Naozaj super,pre nasu miss H (preco je hmla,tati?) velmi vhodny tip. Zapisujem,snad sa k nej do narodenin dostanem.

 • Usilovně jsem hledala a nic nenašla. Francouzské vydání se mi najít nepodařilo (ale pochybuji, že by se nápis Herodes objevil na obrázku nepřesným překladem). Hledala jsem nějakou spojitost v básních či filmech a také bez úspěchu. Ani ve významu slova Herodes.
  Snad jen že Hero znamená zpěv, píseň – nese se větrem.
  Nebo že Herodes nechal postavit pevnost Herodeion na uměle navršeném kopci – vítr, písek, duny.
  Ale nejspíš to opravdu bude ten nejkrutější vítr jako krutý panovník (s odkazem na ty jeho stavby v pouštním písku).

 • Váš blog jsem objevila nedávno a ráda nakukuju:) Máme doma nadšeného čtenáře a tahle knížka se mu určitě bude líbit! Děkuju za parádní tip, určitě koupíme! A k otázce – přikláním se k Jitce M. a Betlémské hvězdě.

 • Krásná kniha, skvělé ilustrace. Pomohla by nám ve vysvětlovaní, protože teď máme období „a proč mami“ :). Hledala jsem odpověď a nenašla, taky bych tipovala nějaký krutý vichr. Krásný blog 🙂

 • Ahoj, mne tiež napadlo herodes veľký, čiže veľký vietor.
  Ale prekvapili ma obrazky, že v podstate budú mať 20 rokov a vyzerajú úžasne
  Teším sa na správnu odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.