Víla Jazmínka a škriatok Vendelín

Víla Jazmínka a škriatok Vendelín

Víla Jazmínka žije v Tatrách. Je ale zvedavá a chcela by viac spoznať svet ľudí. Rozhodne sa vydať na dobrodružnú cestu. Vďaka búrke sa dostane až do bratislavskej Železnej studienky. Tam sa zoznámi s milými lesnými škriatkami. Spolu s malými čitateľmi sa naučí, ako sa správať v prírode, ako recyklovať a triediť odpad, alebo ako dať nepotrebným veciam druhý život. Škriatkovia sú totiž veľmi vynaliezaví. Dokonca si poradia, aj keď na ich lúke budú chcieť postaviť hotel. Jazmínka ale na svojom výlete nenájde len nových kamarátov, ale aj spriaznenú dušu. Ako jej príbeh dopadne a či sa do Tatier vráti sama, sa dozviete v knihe.

Dej je pútavý, no nenájdete v ňom nijaký výrazný zvrat. Aj hrozba zničenia lesa stavbou je len mierne napínavá epizódka, ktorej riešenie tak trochu vyšumí bokom. To ale vôbec nevadí, čítanie sme si výborne užívali. Knihy Zuzany Csontosovej máme veľmi radi.
Okrem samotného príbehu v knihe teda nájdete množstvo vyslovene náučných častí (o bylinkách, tatrasnkých zvieratách, recyklovaní) či tvorivých návodov (ako si zostrojiť stojan na ceruzky, alebo Škatuľku poslednej záchrany, …). Všetko je veľmi citlivo a adekvátne vysvetlené, bez pocitu poučovania. Ak vás však zaujíma len príbeh, budete sa v knihe trochu strácať. Asi by pomohlo výraznejšie grafické oddelenie od zvyšku textu.

Kniha je bohato ilustrovaná. Už samotná obálka je nádherná. Katarína Ilkovičová sa v knihe ozaj predviedla. Jej jemné linky, roztomilé postavičky aj prírodne tlmené farby sa k príbehu aj téme výborne hodia.

Ak teda hľadáte cestu, ako vysvetliť deťom niektoré ekologické témy, bude pre vás kniha Víla Jazmínka a škriatok Vendelín to pravé. Ak s deťmi radi tvoríte, je práve pre vás. A ak k tomu ešte radi chodíte do prírody, neváhajte. Pre deti od 4 do 10 rokov. Keď dočítate, určite sa pozrite aj na knihu Na kraji lesa. Tam sa o lesoch dozviete ešte viac.

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Víla Jazmínka a škriatok Vendelín
Text: Zuzana Csontosová
Ilustrácie: Katarína Ilkovičová
Vydal: Albatros, 2014
Strán: 64
ISBN: 9788000036618
HODNOTENIE  8/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★☆
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.