Majstrík a Krasomilka

Majstrík a Krasomilka

Trávia dnes deti všetok čas pri obrazovkách? Nájde sa ešte dosť tých šikovných, ochotných tvoriť nové a krásne veci? Škriatok Majstrík a víla Krasomilka dúfajú, že také deti nájdu. Ste tiež zvedaví, ako ich hľadanie dopadne?

Majstrík a Krasomilka si spokojne žijú v krajine fantázie. Vždy v noci deťom posielali do snov dobré nápady. Deti potom hneď vedeli, ako si vyrobiť niečo na zábavu z materiálu, ktorý nájdu doma alebo v prírode. Jedného dňa sa však škriatok dočítal v novinách, že deti sa vraj už nevedia hrať. Len celé dni pozerajú do monitora. Majstrík a Krasomilka tomu nechcú veriť, ale rozhodnú sa navštíviť deti v skutočnom svete. Tam síce narazia aj na deti prilepené k telke a mobilom, ale nie je všetko také čierne. Ich noví priatelia pán a pani Sova im pomôžu ukázať, že deti stále radi tvoria. Niektoré dokonca aj píšu a kreslia knihy! Práve vďaka nim sa Majstrík a Krasomilka v jednej knihe ocitnú. Tým si získajú pozornosť mnohých ďalších detí, ktoré o nich budú s radosťou čítať a vymýšľať zábavné a krásne veci.

Zuzana Csontosová je zdá sa špecialistka na detské knihy, ktoré miešajú formu beletrie a náučnej literatúry. Madam ježibaba môže navnadiť deti učiť sa anglicky, Víla Jazmínka a škriatok Vendelín vysvetlia deťom, čo je to ochrana prírody a recyklovanie, Jakub a čarovná kolobežka zase môže poslúžiť ako cestopis. Aj Majstrík a Krasomilka obsahujú okrem príbehu niekoľko návodov na tvorivé hranie. Špeciálne oceňujem jej návod, ako napísať knihu (plus ako ju fyzicky zostrojiť). Napriek negatívnemu začiatku – deti čumia len do mobilov – kniha vyznieva povzbudivo. Našťastie neskĺza do neužitočného obviňovania „dnešnej spoločnosti“, práve naopak. Koniec je plný optimizmu.

O ilustrácie sa tentokrát postarala česká ilustrátorka Jana Nachlingerová. Jej krehké obrázky zbožňujem. Doma máme sadu abecedných aj číselných kartičiek. Jej tvorbu si môžete pozrieť a kúpiť pod značkou Jou Jou na českom fler.cz.
Ak som sa pri Jazmínke a Vendelínovi sťažovala, že náučné časti nie sú graficky oddelené, tak tu to vydavateľstvo napravilo. Ale nie práve najšťastnejšie. Stránky s návodmi majú miesto bieleho pozadia také plátnové (či čo). Nie je to najhoršie, ale mohli sa viac pohrať.

Tak ako pri Jazmínke a Vendelínovi, dej je celkom kľudný, bez veľkých zvratov. Číta sa príjemne a pampúcha bavil. Všetky aktivity sú zmysluplne zasadené do deja a celkom pampúcha navnadili (vystrihovanie a lepenie scrapbookov je lákavá aktivita). Je teda vhodný pre decká od 6 do 9 rokov.

 

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Majstrík a Krasomilka
Text: Zuzana Csontosová
Ilustrácie: Jana Nachlingerová
Vydal: Albatros, 2018
Strán: 64
ISBN: 9788056606537
HODNOTENIE  7/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★★
úprava    ★☆☆
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.