Zatúlané papučky

Zatúlané papučky

Keď som prvý krát počula o pokračovaní knihy Papučky s názvom Zatúlané papučky, bola som trochu skeptická. Papučky máme doma radi. Veľmi sa mi páčil koncept knihy, aká bola jednoduchá a pesničky príjemné. Dá sa toto prekonať? Alebo to bude len slabý odvar (ako to s pokračovaniami často býva)? Čítajte a dozviete sa.

Zatúlané papučky nie sú len kniha. Je to komplexný projekt, ktorý oslovuje malých čitateľov cez slová, obrazy a hudbu. Začnem teda pekne po jednom.

Texty napísala Jana Necpalová. V trinástich básničkách sledujeme macka, ktorý sa ráno prebudil a pri hraní si všimol, že mu chýbajú papučky. Vybral sa ich teda hľadať na dvor a do záhrady. Tu sa stretne s rôznymi zvieratkami, ale nikto jeho papučky nevidel. Našťastie je tu mamička, ktorá macka pohladí a pomôže mu. V najdlhšej básni vás autorka spolu s mackom naozaj vezme do upokojujúceho náručia, kde sa všetko s láskou vysvetlí.
Básne sú krásne láskavé. Jednoduché nie svojou stavbou, ale skôr obsahom. Stretnutia so zvieratkami sú vlastne len také momentky. Tým sú krásne zrozumiteľné aj jednoročným deťom.

Martin Krkošek, ktorý knihu ilustroval aj graficky upravil, si tiež dal záležať na celkovom dojme. Výrazné farby, čiernu linku a jednoduché tvary prvej knihy vystriedala nežná kresba a príjemná pastelová farebnosť. Zvieratká a objekty sú však stále ľahko rozpoznateľné aj pre najmenších. Aj grafická úprava je viac ako vydarená. Netradičný formát knihy dáva naplno vyniknúť ilustráciám, na ktoré sa dieťatko pri spoločnom čítaní sústredí najviac. Od výberu písma, po použitý druh papiera, všetko spolu krásne ladí.

Poslednou zložkou (alebo vlastne dvoma, ak počítam aj dramatizáciu textu) je hudba. Tu si dovolím citovať autora hudby Mareka Pastírika„Mojim zámerom bolo podať deťom Jankine texty cez hudbu čo najilustratívnejšie. Majú to byť vlastne také drobné hudobné obrázky charakterovo a zvukovo pestré, navzájom kontrastné. „Živé“ nástroje (klasické i ľudové), hudobná motivika s nimi spätá, ale najmä veľké množstvo zvukomalebných prostriedkov má vykresliť nielen charakter jednotlivých básničiek (postáv), ale i dejovú líniu samotného príbehu … a v neposlednom rade tak trochu „zasvätiť“ detského poslucháča do sveta hudby ako takej – a možno tak nejak predpripraviť jeho uši aj pre náročnejšie žánre.“ (Marek Pastírik, zdroj starotvac.cz)
Lepšie sa to nedá vyjadriť. CD sa dobre počúva a je doslova pohladením na duši nielen pre deti, ale aj rodičov. Pri predposlednej uspávanke som mala dokonca slzy v očiach, tak je to krásne.
Nie sú to klasické detské pesničky na spievanie, skôr zhudobnený príbeh, ktorý sleduje dej knihy. Zdramatizovaný text naspievali herci. Môžete tak CD počúvať večer pred spaním ako rozprávku. Alebo aj cez deň a tancovať s deťmi pri rýchlejších pesničkách (mojím favoritom je veselá Ovečka).

Projekt je citlivo zostavený a premyslený do najmenšieho detailu. Týmto sa u mňa kniha Zatúlané papučky radí nielen na top počin tohto roku, ale rozhodne aj medzi to najlepšie, čo pre najmenšie deti na Slovensku vzniklo.

Momentálne ich môžete kúpiť v kníhkupectvách Artforum alebo v žilinskom Labyrinte. Ideálne pre deti od 1 do 4 rokov, alebo aj menším bábatkám na počúvanie.

Názov: Zatúlané papučky
Text: Jana Necpalová
Ilustrácie: Martin Krkošek
Vydal: Tanečné Divadlo Alternatív, 2017
Strán: 32
ISBN: 9788097115821

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.