Zpívánky

Zpívánky

Dni sa skracujú a v teple obývačky sedávame zrazu viac ako v lete. Častejšie sa u nás púšťajú filmy aj hudba. Existuje veľa detských kníh, ktoré sú zhudobnené. Alebo naopak, CDčiek, ktoré vychádzajú spolu s knižným doplnkom. V tomto článku nájdete malý výber našich najobľúbenejších.

Žijeme v Čechách a aby sa moje deti naučili lepšie česky,  chcela som s nimi od malička čítať a spievať aj české riekanky a pesničky. Akurát som vôbec netušila, čo si tu deti spievajú. Asi preto máme doma viac českých pesničkových kníh.
Na Slovensku je samozrejme tiež pár veľmi pekných kúskov. Už som písala o knihe Lara a nebo (článok tu), alebo o Papučkách (článok tu). Tie majú dokonca čerstvé pokračovanie Zatúlané papučky (článok tu). Okrem toho radi počúvame CD Lúčnice: Dínom Dánom a Kukulienka kde si bola a tiež Sľuk: Spievanky, spievanky.
Tu by som ale chcela písať len o tých českých.

Začnem s našim najobľúbenejším: Hrajeme si u maminky. Zbierku ľudových piesní, hier, pranostík ale aj súčasných básní zostavila Jiřina Rákosníková. Je rozdelená podľa ročných období a sleduje sviatky a oslavy, ktoré kedysi naši prastarí rodičia slávili. Vlastne sa mnohé dodržiavajú aj dnes. Knihu krásne ilustroval Jan Kudláček. Piesne zostavil a so súborom Hradišťan nahral úžasný Jiří Pavlica. Vzniklo tak CD, ktoré vás a vaše deti určite rozospieva a budete si ho s radosťou púšťať stále znova a znova. Určite si pozrite aj ďalšie ich diela: Studánko rubínko a Ten vánoční čas. Ak na ne niekde ešte natrafíte, berte bez váhania. Ten vánoční čas sa síce chystá nové vydanie, ale až budúci rok.

 

 

 

 

Zpívejte s námi som objavila len vďaka ilustráciám Vendule Chalánkové. Je to skôr taký rozšírený booklet, ale zato s krásnymi ilustráciami. Sú to práve tie klasické detské ľudové pesničky. Oproti všelijakým syntetizátorovým príšernostiam, ktoré nájdete na youtube, tieto nádherne naspieval Kühnův dětský sbor pod vedením Jiřího Chvály.  Teraz ich môžete vidieť aj ako sériu krátkych animovaných pesničiek na Déčku. A dokonca tento mesiac by malo vyjsť pokračovanie Zpívejte s námi 2: Nejkrásnější vánoční koledy. Objednávam!

 

 

 

 

 

 

CD Babylon je hudba, ktorá vás zaručene roztancuje. Parádne pesničky s vtipnými textami šmrncnuté jazzom, swingom a blues si zamilujete. „Rostoucí písne“ sú dielom Šárky Pichrtové, ktorá stojí za textami aj hudbou. Kniha obsahuje okrem textov aj kopu interaktívnych úloh pre deti od 6 rokov. Hudba je samozrejme vhodná pre všetky vekové kategórie (preto sú to rastúce piesne). Pár ukážok si môžete vypočuť tu: klik. Moje obľúbené sú Hodiny a Rodina, pampúch má rád Roční období.  A tiež ma potešili fajné ilustrácie v knihe, pretože prácu Jana Laštovičku mám rada.

 

 

 

 

 

Milion melounů je kniha básní Daniely Fisherové. Jej texty sú hravé a krásne sa čítajú. O jej Tetovné tetě som už písala tu: klik. Ani táto zbierka vás nesklame. Hudbu ku knihe zložil a naspieval pesničkár Slávek Janoušek. Teda, je to tak pol na pol. Časť piesní využíva texty Fisherové, časť sú Janouškove autorské. Pokiaľ máte radi taký ten typický český gitarový folk, je táto kniha práve pre vás a vaše deti. My počúvame často aj jeho album Koťata s textami Jiřího Žáčka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Žiaden zoznam českej hudobnej scény pre deti by nebol kompletný bez Kašpárka v rohlíku. Mega populárny projekt s množstvom hudobných celebrít pozná snáď každé české decko (aj to naše!). A pretože „bejbypank is not deaf“, netreba ich hudbu predstavovať. Postřelená kniha vyšla spolu so spevníkom ešte v roku 2013 a je fantasticky vtipná. Aj vďaka ilustráciám Lukáše Urbánka. Táto ale neobsahuje žiadne CD. Aj bez neho je to však nutnosť pre každého fanúšika.

 

 

 

 

 

Posledným tipom je trochu klasickej hudby. V knihe Otvírání studánek nájdete CD s dvadsaťminutovou kantátou skladateľa Bohuslava Martinů. Ten  pred viac ako 60timi rokmi zhudobnil báseň Miloslava Bureše Píseň o studánce Rubínce. Je to taká oslava nielen vody ako prírodného živlu, ale hlavne krajiny, v ktorej žijeme. Nie je síce určená priamo deťom, ale počúva sa s nimi dobre.

Tak to by bolo. Ak máte nejaké svoje obľúbené, napíšte mi. Rada sa nechám inšpirovať.

 

 

 

 4 thoughts on “Zpívánky”

    • Vďaka! Babylon je skvelý, počúvame už tretí deň dokola. Našťastie je to jedno z tých CD, ktoré sa fakt neomrzia.

  • Dobrý deň, my žijeme tiež v Čechách a chcela by som pre 3,5 ročného syna knižku so slovenskými básničkami-riekankami. On pozná tie české zo školky a ja by som ho chcela naučiť tie naše slovenské:) Mali by ste nejaký tip na peknú knižku? Ďakujem. Soňa

    • Dobrý deň, tak básničiek je tiež celkom veľa. Možno tie klasickejšie od Hrubína (http://www.pampuch.sk/ako-sa-chyta-radost/), čo je vlastne preklad z češtiny, ale krásny. Alebo Heviera máme radi: Básnička ti pomôže, Veľké bum a malé bum, Janovica a jeho Abecedárik. Alebo tohtoročnú Zvieratká z abecedy. =)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.