Bubáci

Bubáci

Máte chuť sa báť? Stačí otvoriť túto knihu a môžete sa ponoriť do sveta strašidiel, duchov a bubákov. V jednom paneláku ich je poriadna kopa. Každý byt má toho svojho. Balkónové strašidlo, klasický duch za závesom, kostlivec v pivnici alebo tajomné oči v práčke… Bubáci vás pozývajú krásne sa báť. A je to ozaj strašidelná nádhera. Dokonca poetická!

Poézia pre deti je na Slovensku nedostatkový tovar. Keď sa teda objaví nejaká novinka, stojí za preskúmanie. A rozhodne keď je takáto nápaditá.

Knihu vymyslela a nakreslila Eva Škandíková. Je vidieť, že ilustrácie sú dôležitejšie. Zdá sa, že vznikali ako prvé. Vytvárajú totiž parádnu dramatickú atmosféru. Básničky Terezy Oľhovej a Vlada Janečka však rozhodne nezaostávajú. Pekne “dopisujú” celkový pocit z knihy. Nechýba ani rozpor detského fantazijného videnia a dospeláckej racionalizácie. Samozrejme, v prospech detí. Kniha začína tvrdením, že deti v dome duchov a strašidlá vidia, ale dospeláci vravia, že sú to len otické klamy. Na záver si ale každé dieťa všimne podivné chlapeté laby, trčiace spod periny na rodičovskej posteli. Detská kniha, detský svet. Veľmi sa mi tento koncept páči.

Malým bonusom je obal, ktorý zároveň slúži ako plagát. Je na ňom silueta ducha s vystrihnutými očami. Zaveste si na stenu. Ale len ak máte dosť odvahy.

Pre koho je kniha určená? Pre nebojácne detiská od 5 rokov ideálne. Čítali sme s našimi spoločne. Áno, je strašidelná. Ale je to také to bezpečné strašenie: blízko náručia rodičov.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Bubáci
Text: Tereza Oľhová, Vlado Janeček
Ilustrácie: Eva Škandíková
Vydal: Brak, 2021
Strán: 32
ISBN: 9788089921492
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.