Já, člověk

Já, člověk

Já, člověk je „encyklopédia“ ľudí okolo nás. Hrdá na svoju rôznorodosť.

Je ľahké odpustiť jej skratkovitosť a zjednodušovanie, pretože sa k nemu v úvode rovno priznáva. Ľudia sami seba popisujú podľa jednej výraznej vlastnosti, návyku alebo činnosti. Toho, čo ich podľa ich slov charkterizuje. Pozor, nie sú to skutoční ľudia, stále je to autorská fikcia.

Tak tu máme chlapíka na vozíku, puberťáka, dievča z vidieku aj chlapca z mesta, shopaholika, matku, športovca, narkomana, kaviarenského povaľača, väzňa, vedkyňu, tanečníčku… Nájdete tu kopu príkladov tém, ktoré sú dnes veľmi diskutované: dieťa z rozvedenej rodiny aj chlapca, ktorý sa narodil ako dievča alebo ženu s depresiou.

Niektorích ľudí si čitatelia môžu postaviť do protikladu: vojak a doktorka na misii, miminko a človek pred smrťou. Niektoré nápady sa nám veľmi páčili. Samozrejme, postavy vekovo najbližšie našim deťom im boli najsympatickejšie. Ale úspech zožala aj spisovateľka a najmä literárna postava (veľmi originálne).

Autorka sa snaží neposudzovať, ale občas jej to nevycházda. Bezdetná žena a tučný chlapík by nemuseli nezištne pomáhať aby boli čitateľom sympatickí. Niektorí pôsobili trochu rozpačito. Beduínka a „domorodá žena“ so svojím enviro-posolstvom slúžia skôr len ako doplnok rôznorodosti knihy. Albín v Tanzánii ako jediný príklad rasizmu v knihe je prinajmenšom čudný výber… Osobne sa mi najviac protivilo dievča, ktoré sa charakterizovalo svojou škaredosťou a odporom k vlastnému telu. Ale na druhú stranu, je to pekný námet do diskusie.

Pestrosti výrazne pomáhajú ilustrácie Nikoly Logosovej, ktorá vyfarbila postavy v knihe všetkými farbami pleti. Páčilo sa mi, že ľudia sú aj rôzne starí. Čudovali by ste sa, ako ťažké je nájsť v knihách pre deti starších ľudí a seniorov nareslených bez zbytočného pátosu.


Albatros odporúča pre čitateľov od 10 rokov. My sme čítali s 8 a 5. Stačilo len občas niečo dovysvetliť. Myslím, že knihu veľmi dobre ocenia aj v školách a rôznym mládežníckych skupinách ako pomôcku k diskusii o rôznorodosti. Ak vás práve táto téma zaujíma, kľudne si knihu prečítajte. Aj napriek miernym nedostatkom je to vydarený kúsok.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Já, člověk
Text: Olga Stehlíková
Ilustrácie: Nikola Logosová
Vydal: Albatros, 2021
Strán: 104
ISBN: 9788000061887
HODNOTENIE   8/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.