Čo sa skrýva pod zemou

Čo sa skrýva pod zemou

Zem pod nohami berieme často ako pevný základ. Ale čo tak pozrieť sa pod šupku našej Zeme a preskúmať, čo to pod našimi nohami skutočne je? Nájdeme tam niečo zaujímavé, alebo je to len nudná neživá hmota? Kniha Čo sa skrýva pod zemou vašim deťom nejaké to tajomstvo hravo odhalí.

Fascinujúca príroda sa určite nekončí na trávniku alebo pod stromami v lese. Kdeže, aj malý prieskumník predsa vie, že v hline je čo objavovať. Trebárs korienky a korene rastlín, chrobáky a dážďovky, krtkov, zvieracie nory… Netreba zabúdať ani na ľudské diela: rôzne potrubia, káble, kanalizácia a metro. A to sme ešte len kúsok pod povrchom.
Ďalej (až do samotného stredu Zeme) vás zavedie táto rozkladacia kniha. Vďaka harmonikovito poskladaným stranám vašim deťom názorne ukáže, kde približne sa všetky tie zaujímavosti nachádzajú. Samozrejme, v texte je párkrát spomenuté, že niekde je mierka „zrýchlená“. Pre porovnanie si môžu pozrieť obrázok prierezu našou planétou na konci knihy. Väčšia časť strán sa venuje len tenkej vrstve zemskej kôry.
To ale nebráni knihe, aby bola výbornou vizuálnou pomôckou pre cielenú vekovú kategóriu. Knihy o fascinujúcom svete pod našimi nohami tu už boli (napríklad obsiahla Pod zemou / Pod vodou). Táto ma ale baví hlavne svojou názornosťou.

Autorkou knihy je skúsená spisovateľka Charlotte Guillain, ktorá má už za sebou viac ako sto detských kníh náučných aj beletriu. Knihu ilustroval Yuval Zommer, ktorého si možno pamätáte ako autora Veľkej knihy o malých tvoroch alebo Veľkej knihy o morských tvoroch. Už som písala, že sa mi veľmi páči jeho štýl ilustrácií. Je totiž primeranou zmesou fantázie a realizmu. Znova, podľa mňa adekvátny výber pre cieľovú vekovú skupinu.

Treba ale povedať, že úroveň informácií aj zobrazenia je pomerne zjednodušená. Je to ale stále adekvátne pre deti od 4 do 8 rokov. Ak máte teda dieťa práve v tomto veku, ktoré sa rado hrabe v hline, alebo má rado rozprávanie o planétach, môžete to skúsiť s touto knihou. Ak hľadáte knihu, ktorú si môžu takto mladšie deti prezerať, ale udrží ich pozornosť aj v 10tich rokoch, siahnite po už spomínanej Pod zemou / Pod vodou.
Mimochodom, kniha má aj pokračovanie o svete nad našimi hlavami  The Skies Above My Eyes. Dúfam, že ju budeme mať aj v slovenskom (alebo českom) preklade.

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Čo sa skrýva pod zemou
Text: Charlotte Guillain
Ilustrácie: Yuval Zommer
Preklad: Diana Senecká
Vydal: Fragment, 2018
Strán: 24
ISBN: 9788056604885
HODNOTENIE  8/10
text     ★☆☆
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.