Co vidíme ve hvězdách

Co vidíme ve hvězdách

Medzi množstvom kníh o vesmíre, táto rozhodne vyniká. Nielen úchvatnými ilustráciami, ale aj obsahom.

Co vidíme ve hvězdách má podtitul Ilustrovaný průvodce noční oblohou. Nakreslila a napísala ho americká autorka Kelsey Oseid. Nechala som sa nalákať na jej ilustrácie s tým, že knihu o súhvezdiach doma ešte nemáme. Dostala som ale oveľa viac, než som čakala. Oseidová v krátkosti popisuje nielen známe súhvezdia (vystvetlí pôvod ich názvu, popíše ich najznámejšie astronomické objekty), ale vysvetlí vám, ako samotné obrázky vo hviezdach vlastne vznikli. Napríklad sa dozviete, že až v roku 1930 sa astronómovia medzinárodne dohodli na konkrétnych formách súhvezdí. Okrem toho v knihe nájdete aj kopu iných vecí o vesmíre. Čo sú to galaxie, popis našej slnečnej sústavy a planét (znova s objasnením pôvodu ich názvu), ako vzniká zatmenie Slnka aj Mesiaca, ako vzniká polárna žiara, aký je rozdiel medzi asteroidom, meteorom (dokonca čo je meteorid, meteor a meteorit) a kométou. Množstvo a množstvo informácií zabalených v krásnej grafickej úprave a obrázkoch.

Nedajte sa zmiasť tým, že v knihe je na stránkach zdanlivo málo textu. Jeho úroveň je pomerne odborná. Preto je kniha vhodná pre starších detských čitateľov, odhadujem tak od 9 rokov.

Ak sa vám páčia ilustrácie prírody od Kelsey Oseid (nájdete ich napríklad tu, kuk), môžete sa tešiť. Na jeseň totiž vydavateľstvo Ikar vydáva jej knihu o veľrybách Whales: An Illustrated Celebration. Na Slovensku sú totiž veľryby veľmi obľúbené.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Co vidíme ve hvězdách
Text / Ilustrácie: Kelsey Oseid
Preklad: Alžběta Vargová
Vydal: Mladá fronta, 2019
Strán: 160
ISBN: 9788020451682
HODNOTENIE   9/10 
text ★★★
ilustrácie ★★☆
úprava ★★★
extra ★


2 thoughts on “Co vidíme ve hvězdách”

  • Dobrý večer, naučí vás kniha to, jak jednotlivé hvězdy na obloze najít? Nebo se tímto nezabývá? Moc díky za info! 🙂

    • Myslíte tým, či je v knihe mapa hviezdnej oblohy? To bohužiaľ nie. Ale na hľadanie by som skôr odporúčala nejaké mobilné aplikácie alebo samostatné papierové mapky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.