Dědečkové

Dědečkové

Ak by ste nepoznali svojho dedka, ako by ste si ho predstavovali? Bol by láskavý, odvážny, múdry, huncút? Pavel Čech tiež tých svojich nikdy nepoznal. Možno preto si vymyslel o deduškoch celú knihu.

Dědečkové je komiksová kniha bez slov. Nájdete v nej deväť krátkych príbehov. V každom sa vám prestaví jeden dedkuško. Jeden s rozprávkovo dôležitou prácou, ďalší vynaliezavý, spravodlivý a milý, alebo odvážne obetujúci sa pre ostatných. Niektoré príbehy sú zo súčasnosti, niektoré sa odohrávajú v ďalekých fantastických krajinách. A dokonca celý len na starej pohodlnej sedačke (Moře) …aj keď vlastne nie. Pavel Čech sa nevyhol ani téme smrti. Či už prekvapivo naznačenej v poslednom paneli príbehu (Knoflík), alebo ako motív celej poviedky (Ješte něco).
To, čo všetkých hrdinov knihy spája, je ich chlapčenské srdce. Nezbedne, ale vytrvalo vykukuje spoza šedivých vlasov a vrások.

Výtvarník Pavel Čech je podľa mňa český národný poklad. Jeho práca je fascinujúca. Aj keď píše a kreslí knihy pre rôzne vekové kategórie, v každej jasne vidieť jeho rukopis. Jeho maľby ma neprestávajú fascinovať svojou technikou prevedenia. Ale to len okrajovo. Najúžasnejšia je totiž na nich atmosféra, ktorú sa mu darí vytvoriť. Často je to pocit akéhosi tajomna, nostalgie, magického detstva, nádych dobrodružstva. (Písala som už o jeho rozprávke O klíči, alebo zbierke Listonoš vítr, ktorú ilustroval.)
Och, ako milujem jeho monochromatické zapadnuté uličky a smutné mestá (ktoré som si naplno užila v príbehu Přání). V kontraste s veselými sviežimi farbami modrého neba z jeho O mráčkovi určenej pre mladšie deti. Krása.

Kniha Dědečkové vyšla v roku 2011. Dlho bola zúfalo vypredaná. Tento roku ju znova vydalo domovské Čechovo Nakladatelství Petrkov.
Ak ešte nemáte ani jednu jeho knihu, odporúčam nejakú si zadovážiť. Výber máte celkom veľký. Myslím, že sa bude aspoň jedna páčiť.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
 Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Dědečkové
Text / Ilustrácie: Pavel Čech
Vydal: Nakladatelství Petrkov, 2017
Strán: 74
ISBN: 9788087595596


2 thoughts on “Dědečkové”

  • Nádherná je veru. Zdieľam s Tebou pocity ohľadom atmosféry Čechových kníh. Dĕdečkové by mohol byť pekný darček pre môjho ocina k blížiacim sa meninám

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.