Rozprávka o lietajúcej Alžbetke

Rozprávka o lietajúcej Alžbetke

Keď ste spisovateľ, tak aj história vašej rodiny znie ako rozprávka. Alebo je to naopak: ak máte rozprávkovú rodinu, je z vás spisovateľ? V každom prípade je kniha Daniela Pastirčáka poctou. Rodine, láske, jednej konkrétnej žene. A je to rozprávka.

Príbeh začína starenkou Anči a jej zázračnou záhradkou, rozlietaným starčekom Jančim a Alžbetkou, ktorá vyrástla pod ľaliou. Starček Janči nelenil a hneď Alžbetke venoval krídla. Mohla lietať spolu s ním. Vtedy Alžbetka objavila Modro.

Som modro. Modro, čo nikde nezačína a nikde nekončí. Zanesiem ťa všade tam, kde práve chceš byť, tam, kde vždy budeš chcieť byť, no bezo mňa tam nikdy nebudeš.

Starček Janči sa ale preľakne, že by Alžbetka mohla úplne odletieť a krídla spáli. Modro jej však prezradí, že časom jej narastú vlastné krídla. Len musí byť trpezlivá. Nešťastná Alžbetka tak hľadá cestu k svojim krídlam a lietaniu.
Cesta je to neľahká a dlhá. Občas Alžbetka skutočne vzlietne. Ako keď spozná Blahoslava. Neskôr zase poletuje so svojimi deťmi ako snehová vločka. Lieta aj vtedy, keď svojim deťom v snoch pomáha prekonať nástrahy ich vlastných ciest. Ale skutočné bezstarostné krídla nájde až v starobe.

Rozprávka je vlastne poetickým zápisom histórie jedej rodiny. Deti sa rodia, starí rodičia umierajú. Pastirčák používa viac symbolické zobrazenia, ale aj tak je deťom zrejmé, že takto to je. Tak ako iné jeho knihy, aj táto je určená deťom a dospelým zároveň. Vďaka vrstvám príbehu, môže každý vnímať knihu iným spôsobom. Ale aj keď ju čítate na tom nájzákladnejšom povrchu, príbeh vo vás ostáva a rezonuje. Je to vdaka autorovmu nádhernému, skoro lyrickému spôsobu písania. Človek má naozaj pocit, že číta niečo nádherné a aj keď tomu možno úplne nerozumie, núti ho to uvažovať nad tou krásou.

Veľkú zásluhu na tomto pocite majú aj ilustrácie Veroniky Klímovej. Krehké akvarelové obrázky v modrej farbe sa nežnou nádherou vyrovnajú textu.
Ak sa vám jej kresby páčia, môžete si ich dokonca kúpiť ako oblečenie pre deti alebo seba: kuk na mile.sk

Ak teda máte chuť vzlietnuť, ale neviete ako, prečítajte si príbeh o Alžbetke. Možno zistíte, že aj vy dávno máte svoje krídla, s ktorými sa dá letieť až k Modru.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Artforum.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Rozprávka o lietajúcej Alžbetke
Text: Daniel Pastirčák
Ilustrácie: Veronika Klímová
Vydal: Artforum, 2016
Strán: 64
ISBN: 9788081501579


1 thought on “Rozprávka o lietajúcej Alžbetke”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.