Dorka Magorka

Dorka Magorka

Toto je jedna z kníh, ktoré ma nečakane dostali. Náhodou sme si ju požičali v brnenskej knižnici. Priamo tam sme sa do nej s pampúchom začítali a ja som neverila vlastným očiam. Vyskočil na mňa príbeh tak šťavnatý, originálny, vtipný a pritom ako vystrihnutý zo života, že som neváhala a rovno si knihu objednala. Túto chceme mať doma nastálo.

Dorka má 6 rokov a dvoch starších súrodencov: Violu a Lukyho. Tí ju stále berú ako malé decko a nechcú sa s ňou hrať. Dorke to však nevadí (nie tak celkom), pretože má kopu neviditeľných kamošov: príšerku Zorku, dobrú vílu pána Otravu a rôzne domáce strašidielka. S nimi sa môže hrať a fantazmagoriť do sýtosti.
Dorka má naozaj príliš živú fantáziu. Občas sa tak zamotá do svojho sveta, že sa z neho ťažko dostáva. Keď sa napríklad rozhodne premeniť na psa na tak dlho, že už nemôže rozprávať ako človek. Akurát keď majú ísť na prehliadku k pani doktorke. (Nečudujte sa, že sa Dorke páči byť psíkom. Jej brat totiž túži mať psa a tak sa s Dorkou-Kostičkou hrá celý deň.)
Viola a Luky si jedného dňa vymyslia príšernú Pažravicu Žravicu, ktorá unáša malé deti. Chcú Dorku vystrašiť, aby sa nechovala ako malé decko. Veľmi sa im to nepodarí, pretože Dorku hra na Pažravicu úplne pohltí. Odvážne a nebojácne spriada plány, ako ju prekabátiť. Nakoniec sa jej to aj podarí.

Abby Hanlon je americká spisovateľka a ilustrátorka. Séria o Dorke Fantasmagorke je jej druhou knihou. Zároveň je aj učiteľka základnej školy, takže pre inšpiráciu asi nemusela chodiť ďaleko. Fascinujúce na jej knihe je zobrazenie postáv, ktoré sa chovajú veľmi realisticky. Deti sa hnevajú, ofukujú, vymýšľajú, majú záchvaty zúrivosti (pri jednom Dorkinom sa celá izba obráti hore nohami!). Len aby si vzápätí osušili slzy a spokojne sa spolu hrali a zabávali. Rodičia sú zúfalí (ja by som tiež bola), majú toho dosť a okrikujú deti. Jej postavy sú skrátka neobyčajne obyčajné a píše o nich s veľkým porozumením ich povahy. A zo všetkého najdôležitejšie: dáva im slobodu byť samým sebou.
Aby ste si nemysleli, Dorka v knihe dobre vie, aký je rozdiel medzi skutočnosťou a fantáziou. Vie, že Pažravicu si Viola len vymyslela a ani ostatné príšerky nie sú skutočné. To jej ale nebráni si hru s nimi poriadne užívať. Na záver, aby som o jej súrodencoch nepísala len v zlom, sa všetci traja dobre zahrajú. Zdá sa, že sú chvíle, kedy spolu dobre vychádzajú. Aj keď ich je možno práve teraz v ich životoch menej.

Ďalším dôležitým plusom Dorky Magorky je samotný formát knihy. Ten je ideálny pre malých čitateľov, ktorí sa boja preskočiť z jednoduchších kníh na trošku zložitejšie. Myslím tým deti, ktoré už vedia čítať, ale majú strach z rozsiahlejších textov. Abby Hanlon výborne strieda text s ilustráciou, ktorá je súčasťou deja. Po prečítaní odseku polynulo pokračujete čítaním komiksových bublín v obrázkoch. Tie odhaľujú významy naznačené v textoch, alebo naopak, uvádzajú veci na pravú mieru. Príbeh totiž rozpráva samotná Dorka a nie všetko je tak, ako nám hovorí.
Toto všetko z knihy robí výborné samostatné čítanie pre (pokročilých) prvákov alebo druhákov.

Prvú knihu o Dorke sme s pampúchom stihli prečítať už dvakrát: raz česky a raz slovensky. Pri oboch čítaniach sme sa dobre nasmiali. Momentálne máme rozčítanú druhú časť a baví nás rovnako.
Musím ešte napísať, že kniha nie je vhodná pre rodičov, ktorí nemajú radi málo priamočiareho vzorového správania, postavy, ktoré nekonajú ukážkovo, slová ako „magor“, „šibnutý“ a deti, ktoré sa hádžu o zem a nikto pri tom výchovne nezasahuje. Inak je to teda zábava pre všetky deti od 5 do 8 rokov.

 

 

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Dorka Magorka
Text / Ilustrácie: Abby Hanlon
Preklad: Katarína Škorupová
Vydal: Slovart, 2016
Strán: 160
ISBN: 9788055622620
HODNOTENIE  10/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.