Zveroši

Zveroši

Keď vám vstúpi do života dieťa, veľa sa toho zmení. Často sa stáva, že kreatívne duše zrazu pocítia potrebu dať do sveta prebytok svojej lásky aj v nejakej hmatateľnejšej forme. Napríklad jedna mamka si začala len tak písať veršovanky pre svoju dcérku. A teraz je z toho „len tak“ jedna veselá knižočka. Teda, ešte celkom nie je…

Zveroši, tak sa pripravovaná kniha volá, je zbierka malých básničiek o pračudesných tvoroch, ktoré v encyklopédiách určite nenájdete. Ale keď sa do nich s dieťaťom začítate, budú vám možno niečo pripomínať. Niekedy aj skutočné zvieratá (Mroch, Kvizón, Aquazela). Ale často skôr veci, ktoré dobre pozná každý rodič aj dieťa. Čo tak  Labožrút, ktorý si stále cmúľa labky? Bumbu, ktorý „dupoce a vrieska, do všetkého trieska“, alebo  Dredoš, „huňatý a strapatý, s česaním sa netrápi“.
Linda Dlhopolčeková je síce len autorka začiatočníka, ale v texte to skoro nepoznáte. Občas nejaký ten rým alebo slovosled zaškrípe, ale jej verše majú obrovskú dávku vtipu a hravosti. Veľmi mi pripomínajú tvorbu Daniely Fisherovej (ktorej Tetovanú tetu zbožňujeme).

Na samom kraji fantázie
je tajné miesto, kde to žije.
Na Zverošských ostrovoch,
pri vode aj na stromoch,
žijú totiž zveroši,
tvoji noví kamoši.

O ilustrácie aj grafickú úpravu sa postaral Peter Dlhopolček (áno, kniha je rodinný projekt). Síce je to známy grafik, pre deti však začal tvoriť len nedávno. S jeho ilustráciami sa môžete stretnúť na stránkach časopisu Bublina. Jednoduché tvary a čistý dizajn jeho zverošov pekne kontrastujú s ich fantastickým svetom.

Zveroši sú výborná zbierka jednoduchých nonsensových básničiek pre malých mudrošov. Nemajú tendenciu byť poučné, naopak, chcú hlavne pobaviť.  Sršia vtipom a s ľahkosťou vás prenesú do sveta fantázie. Užijú si ju najviac deti od 2 do 5 rokov. Teda také, ktoré už vedia dobre pracovať s jazykom a slovami. Možno ich kniha inšpiruje, aby si povymýšľali vlastných zverošov.

Knihu si momentálne nikde nekúpite, pretože sa ešte stále pripravuje. Objednať si ju  a podporiť jej vydanie ale môžete na startupovskom projekte tu: Zveroši. Teším sa, keď ju budeme mať doma v rukách (čítali sme len z pdf náhľadu). Pampúch sa ma už pýtal, kedy si ňou bude môcť listovať aj sám.
A keď už budete na startlab.sk, nezabudnite sa mrknúť aj na našu pripravovanú novinku od Petra Horáčka – Marta a Jonatán.

 

 

Názov: Zveroši
Text: Linda Dlhopolčeková 
Ilustrácie: Peter Dlhopolček 
Vydal:  Profigrafik.sk , 2018
Strán: 64
ISBN:  9788097319700

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.