Elmer

Elmer

Chcem urobiť sériu článkov o trochu iných knihách. Knihách o deťoch, ktoré sú výrazne iné ako väčšina. Či už to budú príbehy s ľudskými alebo zvieracími hrdinami, bude ich spájať to, že sú vo svojom okolí (ne)nápadne jedineční. Nenechajte sa však pomýliť, sú to príbehy pre každého.
Začnem, ako inak, s Elmerom. Slonom, ktorého milujú deti na celom svete.

Elmer žije v stáde, kde sú všetky slony šedé. Všetky, až na Elmera. Jeho telo je pokryté rôznofarebnými štvorcami. Ostatné slony ho majú veľmi radi kvôli jeho veselej povahe. Napriek tomu, Elmer o sebe pochybuje. Jednej bezsennej noci zistí, že už ho unavuje jeho odlišnosť. Veď kto kedy počul o pestrofarebnom slonovi! Zatiaľ čo ostatné slony spia, vyberie sa na druhú stranu džungle. Nájde krík posiaty šedými bobuľami a ich šťavou sa celý natrie, kým jeho vlastné farby nezmiznú. Chvíľu si svoju anonymitu užíva, ale postupne ho to začne nudiť. Bez Elmera sa totiž stádo topí v nudnej šedi (doslova aj obrazne). Elmer to nevydrží a z ostatných si vystrelí. Prekvapené slony sa hlasno smejú a vravia si, že to musí byť jedine Elmer. A naozaj, letný dážď pomôže odhaliť Elmerove pravé farby.
Na oslavu Elmerovho kúsku si slony každý rok natrú telá všetkými možnými farbami. Ak v ten deň stretnete šedého slona, bude to určite Elmer.

Elmer je naozaj iný. To čo ho odlišuje je niečo, s čím sa narodil. Nedokáže to zmeniť. Keď sa o to pokúsi, zistí, že bežná slonia farba mu nevyhovuje. Vďaka tomuto pokusu začne akceptovať sám seba takého, aký je. Všetci v okolí ho utvrdia v tom, že ho majú radi práve takého (ale nie len pre jeho farby).
Pekný je aj detail, že slony v stáde nie sú rovnaké. Autor zvýraznil ich rôznorodosť, nielen v tvaroch, ale aj odtieňoch šedej. To len v porovnaní s farebým Elmerom vyzerajú skoro rovnako.
Autor David McKee v rozhovore pre The Guardian spomenul, že inšpiráciou k vzniku príbehu bola rasistická urážka adresovaná jeho malej dcére. Vytvoril pre ňu teda príbeh o pestrofarebnom slonovi, ktorý zistí, že je v poriadku byť sám sebou. A tiež pre mnoho ďalších detí, ktoré môžu trpieť pre svoju inakosť. Vonkajšiu alebo vnútornú.

Séria s Elmerom je ozaj veľmi populárna. David McKee napísal a nakreslil viac ako 30 kníh, ktoré boli preložené do 50 jazykov. Vďaka vydavateľstvu Verbarium máme prvé dve aj v slovenčine. Okrem Elmera vydali aj Elmer a dúha.
Úspech Elmera je hlavne v jeho bláznivej výnimočnosti. Veselý slon hýriaci všetkými farbami zaboduje určite u každého. Jednoduché príbehy oslovia najmä deti od 2 do 7 rokov.  Okrem toho vyslovene láka ku kresleniu a tvoreniu, ideálne do škôlok a detských klubov.

(Fotky sú z nášho anglického paperbacku. Slovenskú verziu – v tvrdej väzbe – som už totiž stihla venovať kamarátke.)

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK , NA MARTINUS.CZ, alebo na bookdepository.com  (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Elmer
Text / Ilustrácie: David McKee
Preklad: Jela Krajčovič
Vydal: Verbarium, 2018
Strán: 32
ISBN: 9788089956012


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.