Emka a lesné zvieratká

Emka a lesné zvieratká

Ako sa správať v lese a ktorým zvieratám je lepšie sa vyhnúť? To môžu vaši malí čitatelia zistiť v tejto milej a nenáročnej knihe. Emka a lesné zvieratká je príjemná kniha, ktorá vám veľa povie a určite neurazí.

Emka je malé dievčatko, ktoré býva s rodičmi v domčeku pri lese. Jedného dňa sa rozhodne, že pozdraví lesné zvieratká. Na výlete v lese stretne jazveca, hada, ježka, mravcov, sovu aj medveďa. Zvieratá majú svoje „typické“ vlastnosti: jazvec je mrzutý, sova múdra a medveď trošku hlúpy. Ježko samozrejme dostane od Emky hruštičku. Ale tak ťažko by sme chceli, aby si Emka zabalila do tašky na desiatu dážďovku. Podelila sa a to je pre príbeh asi dôležitejšie.
Na druhú stranu, keď Emka zbadá medveďa, nepustí sa s ním do reči ako s ostatnými zvieratkami. Už bola varovaná, že niektoré zvieratá vedia byť nebezpečné. Tu oceňujem, že dôvod takého správania je vyrušenie človekom. Dievčatko aj čitatelia by mali byť v lese tichšie a byť veľmi opatrní. Pri stretnutí s medveďom je preto Emka opatrná a schová sa. Dokonca zistí, že ani približovať sa k včeliemu úľu v bútľavom strome nie je dobrý nápad (medveď za svoju neopatrnosť zaplatí poriadne doštípanou labou).

Autorky Daniela Nováková a Ľubica Brezovická Šebeková napísali milý a dobre vystavaný príbeh. Snažia sa deti zoznámiť s lesným prostredím a jeho obyvateľmi. A zvládli to bez prehnaného poučovania. Nechýba ani trochu napätia, keď Emka v zápale hry zostane v lese až do tmy. Všetko sa dobre skončí a Emka skončí v mamičkinom náručí a svojej vlastnej postieľke.
Možno by nezaškodilo používať menej zdrobnenín. Hmyz je síce malý, ale nemusí byť všetko chrobáčik, motýlik, mravček, včelička… chápete. To je niečo, čo mne osobne z nejakého dôvodu prekáža.

V knihe nájdete množstvo cvičení a úloh. Väčšina je pekne zaradená do kontextu s príbehom, takže dávajú zmysel. Samozrejme, môžete knihu čítať aj bez nich. Týmto je ale Emka a lesné zvieratká klasickou školkovskou knižkou, povedala by som. Samotná Emka je vyslovene modelová postava. Zvedavá, prekonáva svoj strach, nechá sa rada poučiť a potom sa podľa rád aj správa a samozrejme, niekoľkokrát je tu zdôraznené slušné správanie (neskákať do reči, rozlúčiť sa pred odchodom).

Celostranové ilustrácie Dariny Krygielovej sú tiež fajn. Páči sa mi jej technika aj zvolená farebnosť. Aj keď sa občas snažila držať realistického zobrazovania zvierat, vadili mi nesprávne proporcie. Chápem že dievčatko asi stojí ďalej od hada, ale z ilustrácie to nie je také zrejmé. Potom to vyzerá tak, že Emka v lese stretla nejakú americkú anakondu.

Emka a lesné zvieratká je teda vydarenou poučnou knihou so zaujímavým príbehom. Doteraz sa mi zdalo, že je to niečo, čo sa dá očakávať od každej knihy. Lepší priemer. Ale v poslednej dobe som čítala niekoľko ozaj zlých a populárnejších kníh. Zistila som, že napísať príbeh, ktorý má úvod, zápletku, záver a dáva zmysel je vlastne náročné.
Odporúčam teda hlavne pani učiteľkám v škôlke pre deti od 3 do 5 rokov.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Advent-Orion.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Emka a lesné zvieratká
Text: Daniela Nováková, Ľubica Brezovická Šebeková
Ilustrácie: Darina Krygielová
Vydal: Advent-Orion, 2016
Strán: 65
ISBN: 9788080711955
HODNOTENIE   5/10 
text ★★☆
ilustrácie ★☆☆
úprava ★★☆
extra ☆


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.