Ó, ó, ó, vajíčko!

Ó, ó, ó, vajíčko!

Toto je prosímpekne jedna z najlepších kníh tejto jari. Ba čo, celého roka! Láska na prvý pohľad v našej domácnosti. Zamilovali sme sa ešte predtým, ako sme vôbec počuli priložené CD. A potom… potom nás už nadšenie neopustilo.

Neviem, ako to tá Ester Stará robí, ale jej knihy sa nám páčia čoraz viac. Iste, Chrochtík a Kvikalka patria medzi naše stálice už pár rokov, Největší přání nás hlboko oslovilo a Jedééém je skrátka zábava. Ale čím je slečna pampúchatá staršia, tým viac dokáže oceniť srandovné texty. A tie Ester Stará píše, akoby to bola tá najľahšia vec na svete. Jej verše sú svieže a plné humoru. Áno, pobavíte sa na pár prdiacich vtípkoch aj na nadávkach ako „zadek“. Humor, ktorý si zamilujete, ale nájdete v hrách so slovami. Tam je autorka majsterkou.
Je to veľmi dobre vidieť na našom trojročňákovi. Čeština je jeho druhý jazyk, ktorý vytrvalo odmietal. Doteraz bol ochotný zarecitovať česky akurát tak „en ten týky, dva špalíky“ prípadne „kutálí se ze dvora, takhle velká brambora“. Pár vypočutí pesničiek o odvážnom Pepíkovi a to naše decko si pospevuje „kupředu chci světem plout, neztratím se, nejsem bloud“ a „ten, kdo potká svižníka, marně před ním utíka“ a ešte:

Čichám, čichám laskominu!
Co mě rychle zasytí?
Nejedl jsem přes hodinu,
můj život visí na niti!

Parádny výkon na mrňúcha, nie?
A o čom kniha vlastne je? Nájdete v nej cestu za dobrodružstvom, putovanie za láskou, skúšky odvahy aj priateľstva. Dobré srdce, nezištnú pomoc aj odmenu za všetky dobré skutky. Houseňák Pepík sa zamiluje do osy. Cestou za ňou stretáva množstvo tvorov, ktorým rád pomôže (alebo sa im opatrne vyhne): hovnivála/lajniaka, včielku, ktorej pomôže ochrániť úľ pred lišajom, rejska/piskora aj sýkorku. Veľkou témou knihy je premena. Nielen tá z malej húsenice na motýľa, ale aj premena hodnôt hlavného hrdinu. Veľmi oceňujem, že vyvrcholením príbehu a hrdinovou odmenou je práve ten druhý prípad.
Knihu môžete kľudne čítať aj ako náučné rozprávanie. V závere nájdete dokonca pár strán s encyklopedickými popismi tvorov z príbehu.

A úplne na konci vás ešte čaká jeden bonus. CD s audio verziou príbehu a 13timi pesničkami. Odporúčam si ho pustiť až po tom, čo si knihu niekoľkokrát prečítate. Martha Issová, ktorá texty číta je tak skvelá, že jej už nebudete môcť konkurovať.

Pesničky sú kapitola sama o sebe. Beata a Patrik Hlavenkovi sa snažili zachovať letnú atmosféru príbehu a obdariť každého hmyzieho hrdinu svojou vlastnou, ľahko rozpoznateľnou melódiou. Dokonca použili nahrávky zvukov priamo z prírody. Podarilo sa im to vynikajúco.
Po prečítaní kapitoly o dôležitosti hudby vo svete detí z knihy Klub nerozbitných detí chápem výhodu toho, že pesničky na CD spievajú deti. Pre tie naše je potom jednoduchšie si piesne prespevovať. Detský soprán sa im totiž napodobňuje ľahšie ako dospelácke hlasy.

Tento článok už je príliš dlhý. A to som ešte nepísala o ilustráciách Milana Starého. Ten bol mimochodom pred časom ocenený Zlatou stuhou za knihu Šedík a Bubi. Šedík a Bubi sa nám páčili, ale Vajíčko milujeme. Celý vizuál je ako jeden veľký bonbónik. Od farieb, tak žiarivých a zároveň príjemne naturálnych, cez obrovské chrobáčie detaily, až po komiksové bubliny. Skutočne veľkorysý formát knihy (väčšia A4) a kvalitný papier dáva všetkej tej paráde pekne vyniknúť.

Celá kniha vznikla ako rodinno-priateľský projekt. Tvorivú radosť z nej doslova počuť. Ak chcete aj vy s detiskami od 3 do 9 rokov stráviť príjemné leto a chýba vám k tomu nejaká fajná kniha, siahnite práve po Ó, ó, ó, vajíčko. Odporúča jedno 3ročné, extra rýchlo pobehujúce mrňátko alias svižník a odvážna včielka, inak takmer 7ročná slečna pampúchatá. A samozrejme, aj ich nadšená maminka.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu 65. pole.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Ó, ó, ó, vajíčko!
Text: Ester Stará
Ilustrácie: Milan Starý
Vydal: 65. pole, 2019
Strán: 80
ISBN: 9788088268147
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


1 thought on “Ó, ó, ó, vajíčko!”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.