Jezevec Chrujda prochází divočinou

Jezevec Chrujda prochází divočinou

Nechápem, ako nám mohla séria o Chrujdovi doteraz unikať. Dostala sa nám do rúk zatiaľ posledná kniha: Jezevec Chrujda prochází divočinou, a je to láska na prvé prečítanie. Po prvom dni (a niekoľkých prečítaniach) ju pampúch už poznal naspamäť.

Aj keď toto je už piata kniha o sympatickom jazvecovi, nevadilo nám, že sme predchádzajúce príbehy nečítali. Z textu je občas síce zjavné, že niektoré udalosti boli predtým rozoberané podrobnejšie, v príbehu to nebol problém.

Jazveca Chrujdu, slávneho staviteľa, poprosia víly, aby im postavil vilu. Keď Chrujdova milá, lasička Anička, jeho dielo z pavučiniek, trávy a odkvitnutých púpav uvidí, zatúži po spoločnom hniezdočku. Chrujda sa teda pustí do stavby podzemnej vily. Ako to už ale občas býva, Chrujda je celý deň v práci a Anička sa cíti sama. To využije zloduch tchor Smradolf. Aničku oklame a unesie. Chrujda sa s pomocou priateľov vydá Aničku hľadať do ďalekej džungle. Všetko šťastne skončí a spokojný pár si užije dovolenku na tropickom ostrove.

Je mi celkom jasné, že pampúch sa nalepil hlavne na dobrodružný príbeh. Klasická zápletka o únose a vyslobodení by ale samotná nestačila. Obrovským bonusom je vynikajúci text, ktorý má jednoducho šmrnc. Autor Petr Stančík s ľahkosťou využíva slovné hračky, ktoré textu dodávajú vtip. Radosť čítať aj desaťkrát za sebou. Napríklad tento úryvok:

Smradolf zvolal: – Dej mi pusu! Nebo tě samou láskou sním!
Anička odsekla: – Nikdy! Jsi nechutný!
Smradolf se ďábelsky zachechtal: – Zato ty budeš chutná velice. Šoupněte tu lasičku do kotle!

Ďalším plusom sú vydarené celostranové ilustrácie Lucie Dvořákové. Oceňovanú ilustrátorku už poznáme z kníh Dušinka, víla věcí alebo skvelej Příběhy z hradů a zámků. Jej nezameniteľný štýl máme veľmi radi. Milé ztvárnenie zvieratiek, detsky zjednodušená perspektíva a najmä netradičná farebná paleta. Používa výrazné, nie však krikľavé farby, ktoré dokážu upútať pozornosť čitateľov, ale nepôsobia príliš rušivo. Mierny ruch na obrázkoch dobre vizuálne vyvažuje ručne písaný text. (Zdá sa mi, že to je trademark vydavateľstva Meander.)

Takže aby som to zhrnula: máme tu knihu, ktorá zaujme svojim príbehom, ilustráciami aj spracovaním. Všetko tak, ako má u dobrej detskej knihy byť. Nie náhdou žne séria úspechy. Hneď prvý diel vybrala Česká IBBY do katalógu Nejlepší knihy dětem. A čo je najdôležitejšie, majú ju radi aj malí čitatelia. Ak máte dieťa vo veku od 4 do 7 rokov, skúste to s Chrujdom a jeho fantastickými dobrodružstvami. My si ideme doplniť knižnicu o predchádzajúce časti.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Meander.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Jezevec Chrujda prochází divočinou
Text: Petr Stančík
Ilustrácie: Lucie Dvořáková
Vydal: Meander, 2018
Strán: 24
ISBN: 9788075580382

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.