Katka Krátkozraká

Katka Krátkozraká

Katka Krátkozraká je jedna z kníh, u ktorej ťažko určiť, komu je určená. Hlavná hrdinka, dospelá žena Katka, v nej spomína na svoje detstvo v Paríži.

Žila istý čas sama s otcom a neskôr sa presťahovali za mamou do New Yorku. V sérii scénok autor vykresľuje nielen vzťah dcéry a otca, ale hlavne postavu otca samotného. Vďaka kombinácii pohľadu dieťaťa (ktoré udalosti vníma síce presne, ale viac pocitovo, bez porozumenia) a komentára dospelej rozprávačky, tu máme zvláštnu zmes spomienok. Postupne sa pred nami objavuje portét milujúceho otca. Trochu romantického a dobrosrdečného podvodníka. Zdá sa, že sa v tejto situácii ocitol trochu omylom. Ale berie ju s vážnosťou a svoju prácu robí tak dobre, ako vie.
Ak na Katku a otca svet príliš tlačil, vždy si mohli dať dole okuliare a ocitnúť sa v svete neskutočnom. Rozostrenom, zamlženom, zjemnenom. Takom, kde sa zastavil čas. Ako stvorenom pre balet. Katka totiž tancuje rada, dokonca sa stane aj tanečníčkou v New Yorku. V malej parížskej baletnej škole však jej láska k tancu začala.

Čo si v knihe najviac užijete je atmosféra. Parížske uličky, slnečné námestia, preplnené reštaurácie. Výrazne k tomu pomáhajú aj ilustrácie. Tie nakreslil fantastický Jean-Jacques Sempé. Určite ho poznáte z kníh o malom Mikulášovi, alebo jeho autorskej knihy: Raoul Taburin.

Patrick Mondiano je nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. Jednou z jeho častých tém je práve pamäť. Vidieť to aj v tejto jeho knihe. Malej sonde nielen do minulosti, ale hlavne do nášho vnútra.

Zůstáváme pořád stejní, takoví, jako jsme byli kdysi v minulosti, a tak budeme žít až do konce. Takže i holčička jménem Katka Krátkozraká tu pořád bude a bude se procházet s tátou po Paříži, ulicemi desátého obvodu.

Ak sa radi necháte nadchnúť trochou nostalgie, je Katka Krátkozraká práve pre vás. Trochou, pretože má len 70 strán. Viac ju asi ocenia rodičia, ale aj deti od 10 rokov si z knihy môžu odniesť príjemný čitateľský zážitok.

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Katka Krátkozraká
Text: Patrick Mondiano
Ilustrácie: Jean-Jacques Sempé
Preklad: Jovanka Šotolová
Vydal: Albatros, 2017
Strán: 72
ISBN: 9788000048475


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.