Kostík hledá přátele

Kostík hledá přátele

Knihu poľského autora Pawla Pawlaka určite v kníhkupectve neprehliadnete. Tmavý obal s malou smutnou kostričkou si získa vašu pozornosť a možno aj vaše srdcia. 

Pawel Pawlak je skúsený umelec, grafik, ilustrátor aj autor. Má za sebou niekoľko desiatok kníh, dokonca bol nominovaný na tohtoročnú cenu Astrid Lindgrenovej. Určite patrí k tomu najlepšiemu zo súčasnej poľskej ilustrátorskej scény. V češtine teraz vďaka vydavateľstvu CPress máme jednu z jeho posledných kníh: Kostík hledá přátele.

Malý Kostík stratil zub a bojí sa, že si nenájde priateľov. Stretne sa s dievčatkom Rozárkou, ktorá práve jeden svoj čerstvo vypadnutý zahrabávala do zeme. Aby sa jej splnilo želanie. Rozhodnú sa ukázať jeden druhému svoje svety a čo v nich majú radi. Ten Rozárkin je krásne farebný, plný slnka, kvetov. Kostíkov zase síce tmavý, ale rovnako zaujímavý a plný fascinujúcich vecí. Na záver si sľúbia, že sa na druhý deň stretnú znova. Obaja totiž našli, čo hľadali: priateľa.

Treba povedať, že prím v knihe hrajú práve ilustrácie. Príbeh je veľmi jednoduchý, skutočne len o priateľstve dvoch (na prvý pohľad) rozdielnych detí. Nemá ambície zoznamovať deti s témou smrti. Čierny svet kostlivcov je tu použitý len ako zdôraznenie odlišnosti, ako doslovný protipól nášho živého sveta. Dokonca nie je ani príliš „mŕtvy“. Je plný motýľov a rozkvitnutých stromov, takže celkovo vyznieva veľmi pozitívne.
Ilustrácie, vytvorené kolážou, sú ale prekrásne. Nielen slnečná strany hýria farbami, autorovi sa podarilo spraviť aj z temného sveta smrti nádherné miesto.

Vďaka minuloročnému filmu Coco, nápad použiť kostru v detskom príbehu už asi nikoho neprekvapí. Staršie deti možno už videli temnejšiu Burtonovu Mŕtvu nevestu. Kostík hledá přítele je veľmi pekná kniha pre deti okolo 3 rokov. Odporúčam, ak máte radi krásne ilustrované knihy a príbehy o priateľstve.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu CPress.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK , NA MARTINUS.CZ  (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Kostík hledá přátele
Text / Ilustrácie: Pawel Pawlak
Preklad: Anna Vaculíková
Vydal: CPress, 2018
Strán: 32
ISBN: 9788026419044


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.