Knižnica pána Losa

Knižnica pána Losa

Knihy o knihách pre najmenších? Môže byť. Je to obľúbená špeciálna kategória (takmer) motivačnej literatúry. Ako inak nazvať príbehy o tom, ako čítanie dokáže meniť životy. Trebárs aj tie zvieratkovské.

V malebnom lese si žijú zvieracie rodiny svoj pokojný život. Pán Los má jednu veľkú záľubu: rád rozpráva príbehy. Ale čo robiť, keď sa námety na rozprávky minú? Našťastie je v blízkom meste veľká knižnica plná krásnych rozprávkových kníh. Keď sa aj ostatné zvieratá dozvedia, že každý večer sa u losov číta nový príbeh, zanedlho je ich domček plný návštevníkov. Záujem je tak veľký, že pán Los si zo starého autobusu vyrobí mobilnú knižnicu. Tak má každá rodinka v lese vždy po ruke zásobu nových rozprávkových kníh.

Príbeh je ako šitý na mieru malým aj veľkým knihomolom, ktorí milujú spoločné chvíle nad dobrou kniou. A dokonca aj rodičom a deťom, čo čaro čítania ešte len objavujú. Pretože ako sa píše v knihe, „spoločné čítanie je ohromná zábava“. V podstate nemá žiadnu veľkú pointu, ale to vôbec nevadí. Nádherné ilustrácie malých aj veľkých zvieracích čitateľov sú skrátka okúzlujúce.

Autorkou je Inga Moore, ktorú určite poznáte ako ilustrátorku nových vydaní klasických príbehov Tajná záhrada a Vietor vo vŕbach. Aj tu sú jej ilustrácie rovnako magické s dávkou nostalgie. Áno, sú krásne, plné milých detailov a veľmi harmonické. Ideálne na večerné čítanie.

Pokiaľ milujete zvieratá, knihu si užijete ešte viac. Je plná lesných obyvateľov, ktorých budú poznať aj vaše deti.
Baví ma, akými rôznymi spôsobmi sa autorky a autori ilustrácií pasujú s antropomorfizáciou zvieracích hrdinov. Do akej miery zachovávajú typické zvieracie rysy a čo nahrázajú tými ľudskými. Tu zvieratá chodia sedia na pohodlných sedačkách, čítajú knihy a sŕkajú horúce kakao. Ale nemajú oblečenie. Zato tapety v domčekoch sú rozkošné. No nie je to zábava?

Každopádne, Knižnica pána Losa je nádherne ilustrovaný príbeh o čítaní kníh. (A preplnenej obývačke.) My ju odporúčame pre rodiny s deťmi od 4 rokov. Určite si nezabudnite k čítaniu uvariť šálku kakaa.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Knižnica pána Losa
Text / Ilustrácie: Inga Moore
Preklad: Lucia Hlubeňová
Vydal: Stonožka, 2023
Strán: 48
ISBN: 9788055189437
HODNOTENIE   8/10 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.