Koniec sveta a čo je za ním

Koniec sveta a čo je za ním

Monika Kompaníková má zrejme svoj rok. Koniec sveta a čo je za ním je už jej tretia detská kniha. A to sme ešte len v polovici roka. Už som písala o jej Kde je Ester N, chystám článok aj o hudobno-literárnom projekte Toddler Punk. Musím ale povedať, že práve Koniec sveta je mojou najobľúbenejšou.

Príbeh malej rodiny (mamka, desaťročná Ema a sedemročný Timi) sa odohráva na samom okraji sídliska veľkomesta. Za ich domom vedie už len dvanásťprúdová dialnica. Aj najbližšia zastávka autobusu sa volá Koniec sveta. Ako sa na takom mieste dá vôbec žiť?

Život dvoch súrodencov sa zdá byť jednotvárny, ale pokojný. Žijú v chudobe, až ma to prekvapilo. Majú kde spať, majú jedlo, oblečenie aj do školy chodia. Nemajú telefón, internet… Nemajú ani dve plastové fľaše. Zámerom autorky nebolo takéto pomery komentovať, prípadne len nepriamo. Malý čitateľ si to dokonca ani nemusí všimnúť. Obmedzený a zdanlivo uzavretý svet Emy a Timiho však aj naša slečna vnímala výrazne. Deti nie sú nešťastné, či zúfalé. Možno nie sú úplne spokojné, ale skrátka takto žijú.
Najradšej sa hrajú na streche paneláku, v opustenej strojovni výťahu. Odtiaľ každý večer blikajú žiarovkou do mesta mame signál. Tá zase svieti naspäť z mrakodrapu v centre, kde pracuje ako nočná upratovačka. Všetko sa zmení, keď vo svojej tajnej skrýši objavia votrelca. S cudzincom, ktorý cestuje a skúma rôzne živočíchy sa spriatelia. Ten im rozpráva o všakovatých zvláštnych tvoroch a rastlinách, ktoré žijú na tých najdrsnejších miestach planéty. Porozpráva im o rybách, ktoré žijú uzavreté v jednom rybníku tisícky rokov, rastlinách, ktoré cestujú púšťou ako veľké lopty, cikádach, ktoré žijú dlhé roky ako larvy v zemi, aby mohli raz spoločne vyletieť do sveta. Hovorí, ako prežívajú náročné podmienky. Vďaka spolupráci alebo naopak na úkor iných živých tvorov. Aj o samotárskych svetluškách, ktoré sa raz za rok stretnú na jednej lúke.

Ku koncu príbehu sa samozrejme, ako v správnej dobrodružnej knihe, zomelie aj nejaká tá dráma. Dokonca celkom napínavá. Ale to, čo mňa bavilo najviac, bola zvláštna atmosféra rozprávania. Celý príbeh je posadený do zvláštneho bezčasia. Nie je určené ani presné mesto, kde rodina býva. Pocitu magickosti ešte pridáva fakt, že väčšina deju sa odohráva večer a cez noc. Nie som si celkom istá, ako to vnímala naša 6ročná čitateľka. Príbeh, hrdinovia aj fakty o prírode v rozprávaní ju určite bavili.

Ilustrácie tiež záhadnej atmosfére pomáhajú. Veronika Klímová s Monikou Kompaníkouvou už vytvorili oceňované Hlbokomorské rozprávky. Koniec svetaUžijete si ich skutočne dobre, keďže je kniha veľmi bohato ilustrovaná. Ak aj nie sú priamo samostatné obrázky, občas len ako vzor alebo detail nenápadne ukrytý za písmenami textu.
Aj graficky je kniha riešená luxusne. Veľkorysé rozloženie textu, kvalitný papier a prenádherný dizajn. Ten vyčarovala grafička Mária Rojko. Tá napríklad pre Artforum vytvorila dizajn edície -klad, na ktorú si brúsim zuby. Kniha Koniec sveta a čo je za ním je ozaj malé umelecké dielo. Na prednej aj zadnej predsádke máte ešte jeden hravý bonus. Je v nich vlepený rozkladací panelák alebo naopak krík. Oba plné života, ktorý odhalíte posvietením baterkou. Zdá sa mi, že sa s knihou vydavateľstvo skutočne vyhralo.

Dobrodružný príbeh, kde sa aj čo to dozviete o svete, určite stojí za to. Odporúčam pre decká od 6 do 10 rokov. Ako často píšem, aj ja som si čítanie výborne užila.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Artforum.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Koniec sveta a čo je za ním
Text: Monika Kompaníková
Ilustrácie: Veronika Klímová
Vydal: Artfourum, 2019
Strán: 160
ISBN: 9788081502644
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.