Veľký výlet

Veľký výlet

Traja kamaráti sa vyberú z mesta na výlet. Čaká ich dobrodružstvo, ktoré určite nečakali. Dokonca nájdu aj poklad!

Vydavateľstvo Egreš úspešne pokračuje v tvorbe krásnych kníh pre najmenšie deti. Do konca roka vraj chystajú ešte jedno prekvapenie pre túto vekovku. Teraz v lete si však s drobcami môžete naplno užiť Veľký výlet.
Ako to pri egrešovkách býva zvykom, aj pri tejto novinke sa je na čo pozerať. Ruská ilustrátorka Ekaterina Trukhan tvorí úžasné veci. Ak chcete, pozrite si jej web. Ale pozor, na vlastné riziko. Môže sa vám ľahko stať, že budete chcieť knižku o sovom počítaní, túto s myškami alebo túto s líškou. Ideálne v kombinácii s týmto rozkošným zošitom. Okej, späť k Veľkému výletu…

Kniha pripomína Leotoldu aj Stratený šál. Ilustrácie majú veľmi podobný štýl. Čo je super, pretože pre deti sú takéto obrázky ľahko zrozumiteľné. Okrem toho sú neskutočne roztomilé bez toho, aby boli gýčové. Na to, aby autorka zaplnila celé strany, si vystačí s troma základnými farbami (plus čierna a biela). Výsledkom je príjemná a zároveň živá a hravá ilustrácia, ktorá deti aj dospelých bude baviť.

Príbeh sleduje troch kamošov Oskara, Lindu a Emila na ich veľkom výlete za mesto. Pri člnkovaní nájdu fľašu s mapou k pokladu. Nájdu ostrov s majákom a aj skutočný poklad – nového priateľa. Text je jednoduchý, aj sa vcelku dobre číta. Až na pár drobností. Napríklad hneď v úvode sú v texte pomenovaný Oskar, Linda aj Emil, ale na ilustrácii sedia v aute inak usporiadaní. Na stranách je obyčajne jedna-dve vety. Na dvojstrane vysvetľujúcu Martinov život, je však textu zase zbytočne veľa a hlavne menšie deti pri nej ťažko udržia pozornosť. Sú to len maličkosti, ale keď Egreš rozmaznáva svojich čitateľov knihami ako Stratený šál, tí sú potom zvyknutí na vyšší štandard.
Naopak nás veľmi bavili citoslovcia v texte. Ťuk-ťuk, uff, puff,… Mrňátko neodolalo ani čiare na mape, či preskakovaniu z kameňa na kameň a sledovalo ich prstom na stránkach. A toto sú zase maličkosti, vďaka ktorým si knihu zamilujete.

A keďže sme už tí rozmaznaní čitatelia (v tom najlepšom zmysle), očakávame u každej egeršovky nadpriemerné grafické aj celkové spracovanie knihy. Jasné, že nesklamali. Všetko od výberu papiera, písma, spracovania v tlačiarňach je skrátka topka.

Aby som to zhrnula: Veľký výlet odporúčam pre deti od 1,5 do 4 rokov. Je to jedna nádherná kniha. Bonusom je vložený plagát, na ktorý si deti môžu nakresliť svoju vlastnú mapu s cestou alebo veci, ktoré si chcú vziať do batoha. Verím, že Veľký výlet budete mať tak radi, ako my.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Egreš.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Veľký výlet 
Text / Ilustrácie: Ekaterina Trukhan
Preklad: Zuzana Mitošinková
Vydal: Egreš, 2019
Strán: 36
ISBN: 9788099924025
HODNOTENIE   9/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.